Bimët janë gjëja e parë që ju vjen në mendje kur mendoni për diçka freskuese dhe plot jetë.

Shtimi i tyre në dekorin e shtëpisë tuaj është thelbësor sepse ato ofrojnë shumë përfitime si përmirësimi i humorit tuaj, nxitja e shëndetit tuaj të mirë dhe zvogëlimi i stresit. Por jo vetëm kaq. Ato mund të prodhojnë aroma të mrekullueshme që do t’ju bëjnë të ndiheni sikur jeni shtrirë mbi re.

Duke e ditur se bimët e brendshme mund të na japin aromat më të mira, ne vendosëm të mbledhim një listë të disa prej atyre që patjetër duhet t’i rritni në shtëpinë tuaj.

Gardenias mbajnë erë parfumi.

© shutterstock.com

Në botën e kopshtarisë, Gardenia ka fituar titullin e një prej luleve më aromatike përreth, dhe kjo nuk është për t’u habitur. Aroma është hyjnore dhe mjaftueshëm e fortë për të qenë e dukshme. Pra, nëse shijoni lule tërheqëse dhe me erë të paharrueshme, gardenia është një domosdoshmëri. Bëhuni gati për ta rritur atë në kushtet e duhura si toka acidike, e drenazhuar mirë, dielli i mëngjesit dhe hija e pasdites, dhe fekondimi i duhur.

Një këshillë e shpejtë: Një alternativë tjetër për një Gardenia është Mitriostigma Axillare, Gardenia Afrikane që ofron lule me aromë të ëmbël dhe është më e lehtë për tu kujdesur për të.

Geraniumet mbajnë erë si mollë.

© shutterstock.com

Geraniumet janë të njohura për shumëllojshmërinë e aromave, mund të nuhasin erë si mollë, limon, luleshtrydhe dhe më shumë. Pasi të keni marrë bimën tuaj të parë të barbarozës, do të kuptoni se një aromë nuk është e mjaftueshme. Bima mund të kujdeset nga fillestarët me pak dritë dhe një përzierje në një vazo të kulluar mirë.

Një këshillë e shpejtë: Geraniumet me aromë molle si Pelargonium Odoratissimum dhe Fringed Apple kanë një aromë mahnitëse. Ato formojnë një kombinim të mrekullueshëm të bukurisë dhe aromës.

Plumeriat mbajnë erë si ananas.

© leilani_is_awesome / Reddit

E quajtur edhe Frangipani, Plumeria është një bimë mahnitëse tropikale që mund të gjendet në Hawaii. Aroma e saj unike përdoret për parfume, qirinj dhe kremra. Vajrat esenciale nxirren gjithashtu nga kjo bimë, e cila ofron një larmishmëri aromash si trëndafili, gardeni, ananasi, kumbulle, agrume, banane e pjekur, rrush, kokosi, xhenxhefil, karamele ose erëza.

Një këshillë e shpejtë: Ndër speciet e ndryshme të kësaj bime, Rubra konsiderohet si një nga zgjedhjet më të mira kur bëhet fjalë për rritjen e brendshme.

Orkidet mbajnë erë vanilje dhe kanelle.

© -Kruemel- / Reddit

Orkidet nuk janë vetëm bimë me pamje të bukur, ato mbajnë erë të mahnitshme gjithashtu. Bima ka një larmi llojesh, secila vjen me një ngjyrë, madhësi dhe aromë të ndryshme. Sidoqoftë, ata kanë aroma të paharrueshme si vanilja, agrumet dhe më shumë. Mënyra më e mirë për t’u kujdesur për ta është t’u siguroni atyre dritë indirekte, dhe ujë të mjaftueshëm (megjithëse jo shumë).

Një këshillë e shpejtë: Cattleya Walkeriana është një orkide shumë aromatike që prodhon aromë të fortë vanilje dhe kanelle.

Jasemini ka një aromë sensuale-të ëmbël.

© shutterstock.com

Kur kërkojmë bimë aromatike, nuk mund të harrojmë lulen e pabesueshme Jasemini e cila është e njohur për erën e saj unike sensuale-të ëmbël dhe lulet mjaft të bardha. Për sa i përket mirëmbajtjes së saj, Jasemini nuk është shumë e vështirë të rritet. Një tokë e drenazhuar mirë, por me lagështi dhe një dritare me diell do të bëjnë punën. Vetëm sigurohuni që ta nxirrni jashtë herë pas here për të inkurajuar rritjen e saj.

Një këshillë e shpejtë: Konsideroni Jasminum Polyanthum pasi është bima më aromatike e Jaseminit dhe ka një aromë veçanërisht të ëmbël, sidomos gjatë natës.

Livandoja mban erë relaksi.

© jennbunnyxo / Reddit

Nuk është rastësi që vajrat esencialë të livandos përdoren në aromaterapi, pasi u vërtetua se nuhatja e livandos mund të përmirësojë cilësinë e gjumit tuaj. Në vend të vajit, ju mund të keni bimën aktuale në shtëpi për të admiruar lulet e saj të bukura vjollce dhe erën e ëmbëlsisë dhe relaksit. Për ta rritur atë siç duhet, zgjidhni një vazo që ka një vrimë të bollshme kullimi dhe sigurohuni që ka tokë të tepërt në mënyrë që të mund të qëndrojë e lagur. Mbani në mend se rezultati do të jetë me vlerë.

Një këshillë e shpejtë: Nëse zgjidhni të shpërbleheni me një bimë livando, është më mirë të zgjidhni ‘Anouk’ të Lavandula Stoechas sepse është praktike dhe mund të përshtatet brenda në një prag dritareje.

Nenexhiku ka një aromë të freskët.

© revolutionarypork / Reddit

Nenexhiku është freskues dhe aromatik i këndshëm dhe, përveç kësaj, bima rritet në pak kohë dhe sjell natyrën brenda. Kujdesi për një bimë nenexhiku nuk është e vështirë pasi është një nga barishtet më të lehta dhe më të përshtatshme për tu rritur.

Bimët e nenexhikut kanë nevojë për dritë, një përzierje të mirë të dheut dhe ujë të mjaftueshëm për ta mbajtur atë në mënyrë të barabartë me lagështi. Jo vetëm që kjo do të japë një erë të madhe në shtëpinë tuaj, por është gjithashtu një produkt i shkëlqyeshëm për t’i shtuar vakteve tuaja.

Një këshillë e shpejtë: Aromat më të mëdha vijnë nga Spearmint, Peppermint dhe Apple Mint.

Agrumet kanë një erë të këndshme

© depositphotos.com

Nëse jeni duke kërkuar një dozë të mirë freskie, është më mirë të merrni parasysh bimët e agrumeve. Pavarësisht nëse është portokalli, limoni ose grejpfruti, nuk do të pendoheni që keni këtë aromë të ëmbël brenda shtëpisë tuaj, megjithatë, mund të jetë sfiduese sepse është mirëmbajtje pak e lartë.

Portokallet dhe grejpfrutët kërkojnë temperatura të larta, ndërsa agrumet kanë nevojë për rrezet e diellit për të paktën 6 orë. Kini kujdes për disa kushte që mund të jenë një sfidë.

Një këshillë e shpejtë: Pemët e portokallit janë lulet dhe bimët me aromën më të fortë në mesin e familjes së agrumeve dhe ato janë gjithashtu më të lehta për tu rritur dhe mirëmbajtur.

Eukalipti ka erë nenexhiku me një nuancë mjalti.

© memberberry89 / Reddit

Bimët eukalipt nuk kanë lule dhe rriten lehtë. Aroma që vjen nga gjethet na kujton nenexhik me pak mjaltë. Përveç aromës së bukur të Eukaliptit brenda shtëpisë tuaj, ju mund t’i përdorni gjethet për të bërë çaj ose t’i shtypni ato në një sapun natyral. Bimët e bukura nuk janë shumë të vështira për t’u kujdesur – një vazo e mirë ku bima do të rritet është thelbësore përveç një vendi me diell dhe shumë ujë.

Një këshillë e shpejtë: Më e përshtatshme për tu rritur brenda është Eukalipt Gunnii dhe kjo sepse nuk rritet më shumë se 12 – 18 centimetra në vit në një tenxhere. Ndërsa bima në përgjithësi bëhet më e madhe në madhësi në pak kohë.

Zambaku i Luginës ka një erë limoni të ëmbël.

© myfriendsrock99 / Reddit

Kjo bimë do të jetë një kënaqësi e pastër në çdo cep të shtëpisë tuaj. Ka lule të pastra të bardha dhe një aromë të ëmbël lulesh me nuanca limoni. Pak e dinim që kjo bimë përdoret si përbërës bazë në parfumet e famshëm si Hypnotic-Poison nga Dior. Kjo bukuri mund të rritet brenda, megjithatë, kërkon temperatura të ulëta dhe ajër të pastër.

Një këshillë e shpejtë: Zambaku i Luginës që mund të rritet në ambiente të mbyllura është Convallaria Majalis, ngjyra e bardhë e ndritshme e tij merr një elegancë të pastër.

Trëndafilat miniaturë japin aromën më të ëmbël.

© TotallyTardigrade / Reddit

Ne nuk mund të flasim për bimët më të bukura aromatike të brendshme pa përmendur trëndafila miniaturë. Ata do të ndriçojnë çdo dhomë dhe do të përhapin një aromë të ëmbël të paharrueshme. Për t’i dhënë mini trëndafilave kujdesin e duhur, ngrini lagështinë përreth tyre dhe jepini atyre periudha të rregullta drite dhe errësire.

Një këshillë e shpejtë: Trëndafilat më aromatik në miniaturë janë Qerre Scentsational and Sweet, me të parën që mund të mbushë çdo dhomë me aromën më të ëmbël. Mini trëndafila të tjerë aromatikë janë Jean Kenneally, Winter Magic, Make Believe, Seattle Scentsation dhe Sachet.

Daffodils kanë një aromë lule të gjelbër.

© cowparsley / Reddit

Daffodils ose Narcissus janë të lehtë të rriten dhe mbijnë lule të shkëlqyera gjatë pranverës. Aroma e tyre bie në sy. Disa aromatizues dhe shpërndarës të shtëpisë madje kanë vaj narcis si shënim bazë. Bima lehtë mund të rritet brenda në fund të dimrit, në ujë ose tokë. Vetëm sigurohuni që keni zgjedhur vazon e duhur.

Një këshillë e shpejtë: Narcis ’Thalia’ (Triandrus Daffodils) njihet si një nga nofullat më aromatike, lulet e bardha të bimës janë me aromë të fortë.

Hojat kanë një aromë çokollate.

© StreetsFeast / Reddit

Një bimë tjetër e bukur për t’u marrë parasysh është një Hoya. Kjo quhet gjithashtu një bimë dylli sepse ka gjethe të trasha dylli. Lulet lulëzojnë, duke filluar nga e bardha në rozë, dhe ato gjithashtu prodhojnë një aromë që mban erë si qielli.

Edhe pse bima ofron shumë lloje me madhësi, ngjyra të ndryshme ose kushte lulëzimi, të gjithë nuk e pëlqejnë diellin e drejtpërdrejtë dhe tokën e drenazhuar mirë.

Një këshillë e shpejtë: Hoya Carnosa është e njohur për aromën e saj si çokollatë, përveç që është e lehtë të rritet brenda.

/shkollaesuksesit.com

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re