Paraja ka vetinë magjike të zhduket aq shpejt sa edhe shfaqet. Dhe nuk është gjithmonë faji i ekstravagancës, harxhimit ose analfabetizmit financiar.

Ka gjëra, shërbime, produkte që ne nuk i marrim seriozisht për shkak të kostos së tyre të ulët, dhe ato, nga ana tjetër, thithin në mënyrë të padukshme nga portofoli ynë paratë e fituara me aq mund.

Ne i qëndrojmë një ekonomie të arsyeshme, kështu që kemi përpiluar një listë të gjërave të vogla që duken të lira në pamje të parë, por në fakt krijojnë vetëm një efekt të rremë të kursimit.

Makarona të gatshme

© Depositphotos.com

Makaronat (noodles), aq të dashura për shumë prej nesh, duken të lira vetëm në pamje të parë. Çmimi mesatar për një pako është ekuivalente me koston e një pakoje makaronash të mira ose një kilogram mish të freskët.

Pa dyshim, këto janë të lehta për t’u ruajtur dhe gatuar, por nga ana tjetër, ato nuk çojnë peshë për nga dobishmëria. Një sasi e pamjaftueshme e proteinave, fibrave dhe vitaminave çon në shqetësime gastrointestinale, dhe një bollëk kripe dëmton veshkat.

Qese mbeturinash

© Depositphotos.com , © Ville de Lac-Brome / YouTube

Më parë, gazetat e vjetra ishin vendosur në fund të koshit të plehrave, të cilat më vonë hidheshin në mbeturina. Pas kësaj, kova lahej dhe përsëri vendosej letra. Sot, vetëm disa e përdorin këtë metodë, pjesa tjetër, për hir të lehtësisë, blejnë qese të veçanta mbeturinash ose përdorin qese plastike të zakonshme nga supermarketi.

Çmimi i tyre është tepër i mbiçmuar, dhe duke pasur parasysh faktin se një person përdor rreth 200 qese të tilla në vit (imagjinoni sa shpenzon një familje), këto “dëmtues plastikë” përkeqësojnë jo vetëm situatën mjedisore, por edhe gjendjen tuaj financiare.

Gazetat dhe katalogët e reklamave të padobishme që mbushin kutitë tona postare dhe stendat e informacionit në dyqane mund të shndërrohen në qese plehrash falas brenda një minute.

Kripë me aditivë

© chrrono / Twitter , © Es1cool1ap / Pikabu

Para se të blini kripë, ekspertët ju këshillojnë të studioni me kujdes paketimin dhe t’i kushtoni vëmendje origjinës dhe metodës së nxjerrjes së kripës, shumëllojshmërisë së saj, bluarjes (nevojiten qëllime të caktuara) dhe informacionit në lidhje me aditivët.

Mbi të gjitha, ka prodhues të pakujdesshëm të cilët, në mënyrë që të rrisin kërkesën, i japin cilësi jo-ekzistente një produkti. Në këtë rast, çmimi i mallrave automatikisht bëhet më i lartë. Duhet të keni kujdes të veçantë me mbishkrimet si “Fito”, “Fortified” dhe “Non-OMGJ”. Këto shpesh nuk janë asgjë më shumë sesa marifete të marketingut.

Pastrues për trupin me kafe

© Youla.ru

Kostoja e një pastrimi trupi varet nga promovimi i markës, vendi i origjinës, cilësia e përbërësve, materialeve të paketimit dhe faktorëve të tjerë. Edhe nëse marrim një produkt të tregut masiv, me një çmim mesatar, atëherë një sasi mjaft e madhe akumulohet në harkun e një viti. Dhe ata që preferojnë ato të kategorisë premium ose përdorin jo një, por dy paketa në muaj, shpenzimet rriten disa herë.

Çdo kafene aty pranë mund t’ju ofrojë pak miell kafeje falas, të cilën pronarët e kafenesë thjesht e hedhin si të panevojshme. Për të bërë një pastrim në shtëpi, thjesht përzieni kafen me vajin ose locionin e trupit që ju përshtatet.

Dorëzimi i mallrave nga dyqanet online

© Depositphotos.com

Detyrimi për të paguar për transportin errëson gëzimin për të bërë një blerje. Mungesa e pikave të marrjes, një porosi për një shumë të caktuar (për mundësinë e dorëzimit), një shërbim ndërlidhës me një çmim shumë të ulët – të gjithë këta faktorë i shtyjnë tifozët e blerjeve virtuale në shpenzime shtesë.

Radio dhe telefon fiks në apartament

© Depositphotos.com

Me siguri ka disa shërbime në faturën tuaj për gjëra që nuk i përdorni, por paguani rregullisht për to. Do të duken thjesht qindarka, por pse t’i harxhoni kot paratë e fituara me djersë? Këto shërbime përfshijnë një kabllor (i cila mund të jetë murosur në mur nga pronari i mëparshëm i banesës, dhe ju as nuk e dini), një antenë televizive (dhe keni të lidhur televizionin dixhital) ose një telefon fiks (i cili ka kohë që është mbushur me pluhur në katin e ndërmjetëm).

Drithërat në thasë gatimi

©unknown/imgur

Drithërat në qese u krijuan me qëllim që të kursenin kohën e amvise moderne, por jo financat e tyre. Afati i ruajtjes së drithërave në çantat e gatimit është i njëjtë me ato të zakonshëm – nga 12 muaj. Përfitimet janë të njëjta. Materiali nga i cili bëhen çantat ka rezistencë të lartë ndaj nxehtësisë dhe nuk është i dëmshëm për shëndetin. Si pasojë, i vetmi ndryshim midis drithërave në çanta dhe drithërave të zakonshëm qëndron vetëm në çmim – drithërat e paketuara janë më të shtrenjta dhe në shumicën e rasteve përmbajnë vetëm 5 qese me 80-100 g secila.

Dizajni i thonjve

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com

Kostoja mesatare e një manikyri me një lustër xhel me një ton është 1500 Lekë. Dizajni për 1 thua – 100 Lekë shtesë, domethënë, për të 10 gishta, dashamirëst e modelit japin 1000 Lekë. Përmes llogaritjeve të thjeshta (2500 × 12 muaj) për vitin kemi një shifër tronditëse prej 30 mijë lekësh. Si pasojë, ato gra që bëjnë manikyr 2 herë në muaj shpenzojnë edhe më shumë (pra dyfishin) në vit …

Ushqim i lagur i kafshëve i mbështjellë individualisht

© VladimirVDK / Pikabu , © *** Poy / Pikabu

Zakonisht një qese me këtë ushqim është krijuar për një vakt. Nëse shoku juaj me katër këmbë nuk e ka mbaruar së ngrëni atë, atëherë mbetjet duhet të hidhen, pasi pas një kohe copat thahen dhe humbin vlerën e tyre ushqyese.

Përveç kësaj, ushqimi me cilësi të lartë nuk mund të jetë i lirë, prandaj, kur blini një paketë të lirë për promovim, mendoni dy herë për shëndetin e kafshës tuaj. Para se të zgjidhni një markë ushqimi, ju rekomandojmë që gjithmonë të konsultoheni me veterinerin tuaj.

Prodhuesit e vendosur mirë përdorin një sasi të mjaftueshme të mishit të freskët në prodhimin e ushqimit të lagësht, ato ekonomike shtojnë më shumë drithëra sesa mishi, dhe prodhuesit e paskrupullt përdorin vetëm zëvendësues dhe aromë të ndryshëm. Blerja e një morie qesesh të vogla ushqimi të lagësht është jopraktike dhe e shtrenjtë.

Paketimi i rrotullave të letrës higjienike

Sado paradoksale mund të tingëllojë, blerja e një letre higjienike një nga një është shumë më fitimprurëse sesa marrja e një pakete me disa. Çmimi mesatar për një paketë me katër rrotulla, në varësi të rajonit, është rreth 5 dollarë dhe më shumë. Ndërsa kostoja e një pjese individuale varion nga 0,8 në 1. Do të dukej se gjithçka duhet të ishte anasjelltas, por, mjerisht, nganjëherë truket e marketingut dhe reklamat na e mjegullojnë vigjilencën.

Perime të lara në një supermarket

©unsplash

Perimet e lara në supermarket mund t’i atribuohen në mënyrë të sigurt kategorisë së mallrave që zhvasin haptazi mbi përtacinë tonë. Çmimi i tyre është i mbivlerësuar në mënyrë të padrejtë – ndonjëherë 2-3 herë. Përveç kësaj, patatet e lara, panxhari ose karota prishen më shpejt. Larja e produkteve nga vetë ne nuk do shumë kohë, por do të kursejë ndjeshëm buxhetin tuaj.

Të ziera

, ©depositphotos.com

Shumë janë të vetëdijshëm se çmimi për një cilësi të lartë nga një prodhues i mirë nuk ndryshon shumë nga kostoja e një pjese të mishit të freskët, dhe ndonjëherë madje e tejkalon atë. Nëse blini ushqim të konservuar më të lirë, atëherë ekziston rreziku që të hasni në një produkt me cilësi të ulët me yndyrë në vend të mishit.

Aksesorë shtesë për sushi dhe role

Adhuruesit e sushit janë të njohur me situatën kur, kur porosisni në shtëpi, nuk ka salcë të mjaftueshme, xhenxhefil ose wasabi. Meqë ra fjala, kafenetë dhe restorantet gjithmonë i mbajnë ato në minimum. Prandaj, ne duhet të porosisim pjesë shtesë, të cilat jo vetëm që na kushtojnë, por gjithashtu kanë një vëllim shumë të vogël.

Është shumë më e dobishme t’i blini këto erëza në supermarket – së pari, ato do të zgjasin për një kohë të gjatë, dhe së dyti, ata kanë një jetë mjaft të gjatë të ruajtjes.

/shkollaesuksesit.com