Republika Çeke është zemra dhe perla e Evropës, e cila ndërthur kulturat sllave dhe evropiane.

Ka rreth 200 kështjella, pallate, muze, platforma romantike vrojtimi, shpella, rezervate natyrore, të cilat janë rreth 90 milionë vjet të vjetra.

Nga aty mund të arrini lehtësisht në disa kryeqytete të mëdha të shteteve të tjera evropiane, por pasi të keni mbërritur në Republikën Çeke, nuk do të dëshironi më ta lini atë.

Ajo që të bën më shumë përshtypje është mënyra sesi diversiteti kulturor dhe bukuria e këtij vendi mbrohen dhe shumëfishohen me kujdes nga përpjekjet e banorëve të tij.

Në përfundim të leximit ne duam të na thoni cila prej gjërave mëposhtë e shtoi dëshirën tuaj për të vizituar Çekinë, dhe nëse tashmë e keni vizituar këtë vend, do ta çmojmë shumë nëse na thoni çfarë duhet të shtojmë në listën tonë.

Biblioteka Kombëtare Çeke në Klementinum

©Wikimedia Commons/©shutterstock

Klementinum është një kompleks ndërtesash në vendin e të cilit ndodhej manastiri i jezuitëve me emrin e Shën Klementit, i themeluar në shekullin e 11-të, dhe tani strehon Bibliotekën Kombëtare të Republikës Çeke. Biblioteka baroke u themelua në shekullin e 18-të dhe brendësia e saj nuk ka ndryshuar që atëherë.

Salla është e zbukuruar me afreske tavani me tematikën e artit dhe shkencës, si dhe një koleksion globesh gjeografike dhe astronomike. Këtu mbahen një sërë veprash të rëndësishme dhe unike me rëndësi botërore. Në vitin 2005, Biblioteka Kombëtare Çeke u nderua me Çmimin e UNESCO-s memoria e botës.

Tingujt e Pragës

© beejeezP0P / Reddit

Ora Astronomike e Pragës, ose Praga Orloj, është një orë astronomike mesjetare e vendosur në Pragë. Ora u instalua për herë të parë në 1410, duke e bërë atë orën e tretë më të vjetër astronomike në botë dhe më të vjetrën ende në funksion.

Kulla e Librit në Bibliotekën e Qytetit të Pragës

©shutterstock/©shutterstock

Në hyrje të Bibliotekës së Qytetit të Pragës, ka një instalim librash të quajtur Idiom. Autori i tij është artisti sllovak Matej Kren. Në anë të kullës së librit ka një “dritare” të veçantë në formë loti ku mund të shikojë kushdo. Tipari kryesor i kësaj kulle është efekti i pafundësisë kur shikohet nga brenda.

Fakti është se pasqyrat janë ndërtuar në bazën dhe tavanin e instalimit Idiom, të cilat krijojnë një efekt të tillë. Pas kësaj qëndron ideja se librat na japin një sasi të pafundme njohurish, por për këtë ju duhet t’i shikoni ato.

Do të ishte interesante të qëndronit në hotelin Capi Hnizdo, që do të thotë “foleja e lejlekut”

©ProfiMedia.cz

Ky hotel është unik në formën e tij të jashtme, dhe për rrjedhojë edhe një asset turistik me rëndësi. Pamja e jashtme prej foleje është as më pak e as më shumë por shkrirje gjeniale e artit me arkitekturën.

Në Republikën Çeke, ju mund të mbushni detergjentin tuaj nga “stacionet e posaçme të mbushjes” pikërisht brenda dyqaneve të pajisjeve

©HubPack

Në disa dyqane harduer në Republikën Çeke mund të shihni të tilla “stacione mbushjeje” për detergjentë. Çdokush mund të derdhë shampon e tij, xhelin e dushit, detergjentin e rrobave dhe lëngun për larjen e enëve në një enë ose shishe të ripërdorshme që mund të blihet një herë.

Me të hyrë në dyqan, klienti zgjedh një shishe bosh të produktit të dëshiruar dhe skanon kodin e tij në stacion. Gjithashtu printohet një etiketë me datën e skadencës së produktit. Kur produkti harxhohet, klienti e merr shishen bosh nga shtëpia për ta rimbushur. Dhe kjo bëhet për të reduktuar sasinë e mbetjeve plastike.

Në disa rrugë është instaluar një tabelë elektronike që tregon nivelin e zhurmës në këtë atë zonë të qytetit

©expats.cz

Niveli i zhurmës matet në decibel (dB), domethënë në këtë zonë është pak më shumë se 60 dB. Për të kuptuar se sa e zhurmshme është në këtë rrugë, për krahasim, mund të renditni disa tregues: 40 dB – niveli i zhurmës në një bibliotekë, 50 dB – në një zyrë të madhe, 60 dB korrespondon me një bisedë normale dhe një mulli kafeje është e zhurmshme në 70-80 dB. Pra, mund të themi se kjo është një zonë shumë e qetë.

  • Praga mund të jetë një qytet turistik, por ka edhe shumë njerëz që jetojnë normalisht. Dhe sidomos të rinjtë bëjnë shumë zhurmë gjatë natës, gjë që mund të shqetësojë banorët. © Bflmps77 / Reddit
  • Një kujtesë delikate për turistët se njerëzit jetojnë në të vërtetë atje, kështu që ia vlen të mendoni më parë përpara se të bërtisni ndërsa dilni nga një bar që mbyllet. © Grohlog / Reddit

Duke kaluar nga kjo pikë, ju mund të shkoni nga Gjermania në Republikën Çeke

©Wikimedia Commons

Kufiri çeko-gjerman kalon në mes të stacionit të trenit. Në njërën anë të stacionit është qyteti çek i Zelezna Ruda, dhe nga ana tjetër – Bayerisch Eisenstein gjerman.

  • Unë jam një amerikan që së fundmi kam bërë një udhëtim nga Berlini në Pragë dhe Vjenë. I tronditur nga mungesa e ndonjë roje në kufi. E vetmja shenjë me të cilën kuptova se arritëm nga Çekia në Austri ishte ndryshimi i gjuhës në tabelat rrugore. Ishte vërtet e mrekullueshme. © iamnotasloth / Reddit

Në Republikën Çeke, ju mund të gjeni aksidentalisht “gurë udhëtimi” të tillë

  • Ja si funksionon: Dikush e dekoron gurin. Më pas ai rendit informacionin bazë dhe kodin postar lokal në anën e pasme. Dhe kështu, ai e lë krijimin e tij në një vend të sigurt dhe të dukshëm. Kushdo që e gjen e fotografon nga të dyja anët dhe i ngarkon ato foto në një grup aktivitetesh në Facebook, së bashku me kodin postar dhe vendndodhjen e përafërt të zbulimit. Pas kësaj, ata ose mund ta mbajnë për vete, ose ta lënë diku për personin tjetër. © vtipoman / Reddit
  • Djali im gjeti një gur që e bëri në shkollën fillore në vendlindjen time vite më vonë. E lamë qytetin për disa vite dhe u kthyem. © K3vsmiff538 / Reddit

Ju mund të blini vezë nga makinat shitëse në dyqanet çeke

©Sunny Worthing/Facebook

Në vitrinat supermarketeve apo dyqaneve në Republikën Çeke nuk do të gjeni vezë për të blerë. Ato mund të merret direkt nga Makineritë e Shitjes së Automatizuar (Vending Machines).

Paralajmërimet për veprime të pahijshme në vende publike atje janë ndryshe

© Mattho / Reddit

Në Republikën Çeke, janë instaluar tabela që dekurajojnë huliganët nga çdo dëshirë për t’u çliruar në rrugë. Tabela në fjalë të lajmëron se do përfundosh në YouTube nëse gabon.

Skulptura kinetike “Koka e Kafkës” në Pragë

©Jindřich Nosek/Wikipedia Commons

Skulptura kinetike 11 metra e lartë për nder të shkrimtarit Franz Kafka përbëhet nga 42 panele rrotulluese, secila prej të cilave ndryshon pozicionin e saj individualisht. Autori i saj është skulptori i famshëm bashkëkohor çek David Cerny.

Duke ecur në rrugët e Republikës Çeke, ia vlen të shikoni jo vetëm përreth, por edhe lart

© dimbar76 / Shutterstock

Kjo është gjithashtu një skulpturë e Czerny – një statujë e Zigmund Frojd, e cila varet në njërën anë. Skulptura çuditërisht realiste trembi më shumë se një turist. Pas krijimit të saj, ajo ekspozoi në qytete të ndryshme të botës, por përfundimisht u kthye në Pragë.

Qyteti shkëmbor Adrshpach, ose shkëmbinjtë rezervë Adrshpach-Teplice

©mylittleadventure.fr

Ky kompleks shkëmbor u formua mbi 89 milionë vjet më parë dhe ishte fundi i një oqeani parahistorik. Ndërsa uji u tërhoq, temperaturat e ngrira, uji i rrjedhshëm, era dhe dielli formuan shkëmbinjtë ranor që janë bërë një nga rrugët turistike të njohura sot. Më parë, ky vend ishte i pakalueshëm, por pas një zjarri në pyll në shekullin e 19-të, shkëmbinjtë morën pamjen e tyre aktuale.

Ka një korridor me mijëra kulla shkëmbore dhe kulla, rrënojat e kështjellës Adrshpach, Ujëvara e Madhe 16 metra e lartë dhe pikërisht sipër saj është një liqen ku mund të bëni një shëtitje me varkë. Përveç kësaj, rezervati është shtëpia e shumë kafshëve dhe bimëve të rralla dhe të rrezikuara. Filmat Kronikat e Narnias: Luani, Shtriga dhe Garderoba dhe The Musketeers u filmuan gjithashtu këtu.

Hobbitoni çek

Çek Hobbiton është një vend në malet Eagle në fshatin Sediviny. Ai ishte autor i Svyatoslav Hoffman, i cili ndërtoi disa shtëpi hobi posaçërisht për një film të shkurtër të krijuar nga fansat bazuar në J.R.R. Shkrimet e Tolkien mbi Tokën e Mesme.

© Český Hobitín / Svatoslav Hofman / Wikimedia Commons

Hoffman ndërtoi ngadalë, për 6 vjet, dhe përdorte mbetje dhe materiale të panevojshme si materiale. Hobbiton është në pronësi private, por gjatë ditëve të javës, turistët lejohen ta vizitojnë atë pasdite.

© Český Hobitín / Svatoslav Hofman / Wikimedia Commons

Në cilin qytet të Republikës Çeke do të shkonit para së gjithash për të parë gjithçka, ose nëse e keni vizituar tashmë mos harroni të na thoni çfarë tjetër duhet t’i shtojmë listës tonë.

/shkollaesuksesit.com