Të gjithë ata që merren me rutinën e kuzhinës e trajtojnë atë në mënyra të ndryshme.

Për disa është një detyrë e mërzitshme, për të tjerët është një shprehje shqetësimi për familjen, për të tjerët është një mënyrë për të treguar krijimtarinë e tyre.

Por qëllimi përfundimtar është i njëjtë për të gjithë – të përgatisni ushqime të shijshme dhe të shëndetshme me një kosto minimale. Dhe njohja e të gjitha llojeve të trukeve do të ndihmojë në këtë.

Ne u njohëm me rregullat e gatimit që ndiqen nga banorët e Japonisë dhe kuptuam se kemi shumë për të mësuar prej tyre.

Orizi lahet sipas një skeme të veçantë, dhe pastërtia nuk ka asnjë lidhje me të

© Depositphotos.com

Japonezët përdorin termin togu për të përshkruar atë që ne e quajmë larje të orizit. Për nga kuptimi, është afër fjalës “mpreh”. Çështja është të hiqni përberjen ngjitëse që mbetet në kokrra edhe pasi ato të jenë përpunuar. Japonezët janë të bindur se dëmton ndjeshëm shijen e orizit. Dhe një shtresë e tillë nuk mund të hiqet thjesht duke e shpëlarë.

Skema e pastrimit është si më poshtë:

Është e nevojshme të derdhni orizin me ujë, ta trazoni me dorë, të kulloni lëngun. Përsëritni këto hapa 3 herë. Pastaj zhyteni orizin e lagur në ujë dhe fërkojini kokrrat fuqishëm. Shpëlajeni orizin përsëri me ujë. Përsëriteni “fërkimin” e ndjekur nga shpëlarja derisa uji të bëhet i qartë.

Dije që uji i orizit ende mund të shërbejë

© ToriChyanChannel / YouTube

Nëse do të gatuhen perime të tilla si patëllxhanët ose rrepka, japonezët do t’i lënë ato pak ujë, në të cilin u la orizi. Ju duhet të njomni perimet në këtë lëng me niseshte për 10 minuta, dhe kjo do t’i lehtësojë ata nga hidhërimi. Dhe atëherë ju tashmë mund të filloni trajtimin e tyre dhe gatimin.

Ushqimet me shije Umami u shtohen të gjitha pjatave

© Depositphotos.com

Ekspertët japonezë të kuzhinës thonë se nuk ka 4, por 5 shije: umami i ëmbël, i hidhur, i thartë, i kripur dhe misterioz, i cili fjalë për fjalë përkthehet si “shije e këndshme”. Që një pjatë të jetë e suksesshme, duhet të shtoni një përbërës të pasur me umami, dhe do të lidhë së bashku shijet e përbërësve të tjerë. Këto përfshijnë kërpudha të thata, salcë soje, miso dhe perime të fermentuara.

Ndiqni rregullin me 5 ngjyra

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com

Këto ushqime japoneze mund të jenë një vakt i balancuar nëse zgjidhen saktë. Sipas mendimit të banorëve, për të ngopur trupin me të gjithë elementët dhe mineralet e nevojshme, nuk është aspak e nevojshme të drejtoheni në studimin e përbërjes kimike të produkteve kur hartoni një dietë.

Përkrahësit e ushqimit të shëndetshëm në Japoni hanë pjata që përbëhen nga përbërës të 5 ngjyrave: të bardhë, të zezë, të kuqe, të verdhë, jeshile. Për shembull, një vakt që plotëson këtë rregull mund të bëhet me oriz, farat e susamit të zi, peshk të kuq, karrota dhe tranguj. Bazuar në rregullin e 5 ngjyrave, duhet të zgjidhen edhe rrotullat.

Perime të thata për dimër

© Depositphotos.com

Nëse në shumë vende është zakon të ruhen prodhimet e tepërta, në Japoni ata preferojnë t’i thajnë ato. Besohet se në këtë mënyrë përqendrimi i ushqyesve në perime rritet dhe gjithashtu përmirësohet. Perimet e thata më pas skuqen, ziehen ose piqen në skarë.

Për ta bërë kët, duhet të grumbulloni perimet që janë në shtëpi: karrota, patëllxhanë, kunguj. Pastaj vendosini ato në një sipërfaqe në një zonë të ajrosur mirë dhe thajini për 1-2 ditë.

Asnjëherë mos e hidhni orizin e mbetur

© Depositphotos.com

Japonezët nuk do ta hidhnin kurrë orizin e pa ngrënë. Ata do ta mbështjellin atë në plastikë dhe do ta vendosin në frigorifer për ta ngrohur përsëri në mikrovalë. Nëse orizi i përfunduar ka qëndruar për një kohë të gjatë dhe ka arritur të forcohet, njerëzit e Japonisë do ta shpëlajnë atë, shtojnë niseshte dhe e rrotullojnë në toptha. Pastaj do të zihet dhe do të shërbehet me salcë.

Ata dinë një truk se si të mos digjeni kur gatuani

© Depositphotos.com

Disa pjata kërkojnë trajtimin e ushqimeve të nxehta. Për shembull, onigiri japonez shpesh bëhet nga orizi i gatuar në avull. Për të mos djegur pëllëmbët e duarve, kuzhinierët së pari do të duartrokasin duart me gjithë forcën e tyre, dhe pastaj ata do të fillojnë të formojnë onigirin. Shqetësimi i djegies do të dërgojë një sinjal dhimbjeje në tru, i cili është një lloj paragjykimi, dhe temperatura e nxehtë e produktit do të ndihet shumë më pak.

Ata pëlqejnë të hanë vezë të pagatuara

© Depositphotos.com

Nëse shikoni rrjetet sociale të kuzhinierëve japonezë, shpesh mund të shihni se si ata thyejnë vezë të papërpunuara mbi pjatat e gatshme: oriz, makarona ose sallatë. Në Tokën e Diellit në Lindje, ekziston një kontroll shumë i rreptë i cilësisë së vezëve që përfundojnë në raftet e dyqaneve, dhe për këtë arsye japonezët nuk kanë frikë nga salmonella. Ata janë të bindur se trajtimi termik i produktit eliminon një pjesë të konsiderueshme të lëndëve ushqyese dhe nuk kanë ndërmend ta privojnë veten prej tyre.

Testoni para se të hani domate

Kur zgjedhim domatet, ne thjesht e bëjmë sepse mendojmë se ato që zgjodhem janë më të mirat. Në Japoni, zonjat e shtëpive gjithashtu do të kryejnë një provë të vogël në shtëpi. Vendasit zgjedhin domatet më të mira duke i vendosur në një enë me ujë.

Nëse një domate zhytet, atëherë është e shijshme dhe është më mirë ta hani atë të papërpunuar. Nëse noton në sipërfaqe, ia vlen ta përgatisni, për shembull, ta shtoni në salcë. Kjo është për shkak të sasisë së sheqerit në fruta. Nëse përmbajtja e tij është nga 6%, atëherë indeksi i densitetit të domates është më i lartë se ai i ujit, dhe ajo fundoset. Sa më shumë sheqer, aq më e shijshme është domatja.

Dinë se çfarë të bëjnë me bukën e djegur

© Depositphotos.com

Nëse buka e thekur është djegur, shumë japonezë nuk e hedhin atë. Në fund të fundit, një bukë e tillë e pjekur shumë mund të shërbejë si një aromatizues i shkëlqyer i ajrit. Banorët e Tokës së Diellit në Lindje bluajnë feta të djegura të bukës, i mbështjellin me garzë dhe i vendosin në frigorifer ose në një kuti këpucësh.

Ruajeni limonin në mënyrën e duhur

© Depositphotos.com

Edhe mbështjellja e tij sikur ushqimet e tjera nuk do të shpëtojë tharjen e një limoni të prerë, sepse nuk pengon avullimin e lagështirës prej tij. Banorët e Japonisë kanë gjetur një zgjidhje: agrumet duhet të vendosen mbi një gotë ujë me pjesën e prerë poshtë. Në këtë rast, ena duhet të jetë e tillë që limoni të ngjitet në mure dhe të mos prekë lëngun. Në këtë pozicion, ai do të marrë lagështi dhe do të qëndrojë i freskët më gjatë.

Ne gjithashtu gjetëm metodën optimale të ruajtjes së makaronave.

©pexels.com

Për të mbrojtur makaronat nga lagështia, shumë japonezë i ruajnë ato në kanaçe ose shishe plastike me kapak. Në rastin e dytë, ena jo vetëm që ju lejon të mbani makaronat të thata, por gjithashtu ndihmon në matjen e sasisë së kërkuar. Pikërisht aq makarona sa kalojnë nëpër qafën e shishes aq kërkohen edhe për 1 racion.

Siguron një shtresë mbrojtëse për tiganin

© r_kikyoya / Twitter

Një përdorues nga Japonia shpiku një truk gjenial në kuzhinë që mori mijëra reagime nga bashkatdhetarët e tij. E gjitha filloi me faktin se ai vendosi një shtresë të veçantë prej hekuri për tiganin e tij në mënyrë që të ofronte një element të dobishëm. Në një moment, djali zbuloi se lëngu lë një shtresë në tigan, i cili nuk është i lehtë të lahet.

Dhe pastaj ai vendosi të përmirësojë tiganin e tij të hekurt në këtë mënyrë. Ai filloi të krijonte çaj direkt në të në mënyrë që enët të merrnin një shtresë karakteristike qelibari. Sipas përdoruesit, pas një metode të tillë, ai filloi të skuqë në këtë tigan pa përdorur vaj.

Atje përgatiten petullat më të shijshme

©depositphotos.com

Vitet e fundit, ka pasur një mani për petullat në Japoni. Për më tepër, vendasit arritën të dalin me diçka të re, domethënë petulla të fryra që i ngjajnë një sufleje. Kjo ëmbëlsirë tashmë ka pushtuar të gjithë Internetin me pamjen e saj të shijshme. Sekreti është se për petulla të tilla, të bardhët ndahen nga të verdhat dhe rrihen shumë.

/shkollaeshendetit.com