Çfarë hamë, si flemë dhe çfarë veshim ose përmirëson ose degradon cilësinë e jetës sonë.

Por nëse çdokush di për përfitimet e një dysheku ortopedik, një diete të ekuilibruar dhe këpucët e zgjedhura siç duhet, atëherë shumë njerëz harrojnë për disa gjëra më pak të dukshme.

Ne nuk mund ta anashkalojmë një temë kaq interesante dhe kemi përpiluar një përzgjedhje të gjërave që nuk ia vlejnë paratë, kohën dhe shëndetin e shpenzuar.

Divan në vend të shtratit

© Alekskend / depositphotos

Ekspertët besojnë se një divan nuk mund të sigurojë gjumë të rehatshëm, gjë që me kalimin e kohës çon në mungesë kronike të gjumit dhe probleme shëndetësore. Për të mos u ndjerë mirë, nervozizmi dhe lodhja e shtuar, rekomandohet të flini në një shtrat të plotë, dhe më mirë me një dyshek ortopedik.

 • Unë kam një dhomë në një apartament, me madhësinë e zakonshme, dhe ka një shtrat në të. Miqtë ndihen mirë në divan në kuzhinë. Shëndeti juaj është më i rëndësishëm! © Pechkin / Reddit

Shampo 2 në 1 ose produkt 3 në 1

© Mayfan / flickr

Shampoja dhe zbutësi në një shishe nuk është asgjë më shumë se një hile tjetër marketingu. Funksionet e shamponis dhe balsamit janë rrënjësisht të ndryshme: e para pastron, dhe e dyta i bën shkallët e flokëve më pak statike për shkak të përbërësve që kanë një ngarkesë pozitive. Veçmas, ato funksionojnë shkëlqyeshëm, por duke përdorur produktin “2 në 1”, ju mund të harroni kujdesin e duhur për flokët. Prandaj, këto produkte janë të përshtatshme vetëm për raste urgjente.

Qese çaji

© Satura_ / depositphotos

Shumë ndoshta nuk mendojnë se sa të dëmshëm mund të jenë. Nëse qeset e mëparshme të çajit bëheshin kryesisht nga letra, tani prodhuesit po kalojnë sistematikisht në rrjetat plastike ose shtojnë termoplastikë në fibra letre për një forcë më të madhe.

Shkencëtarët kanë provuar se përmes ngrohjes së qeseve të çajit, një sasi e madhe e mikroplastikave dhe substancave toksike hyjnë në trupin e njeriut. Dhe nuk ka nevojë të flasim për faktin se mjedisi vuan.

 • Unë e dua çajin e sapo përgatitur! Sidomos në mëngjes. Ky është, për të thënë, një ritual për të filluar një ditë të mirë. Asnjë qese nuk e mund aromën e një çajniku të mirë. © fgh9021 / Pikabu
 • Zgjidhni çajin me gjethe të mëdha. Është më i shëndetshëm si për veten, ashtu edhe për mjedisin. © W2E.RU / Pikabu

Bizhuteri të lira

© Ritzee Rebel / flickr

Vathët, byzylykët dhe unazat me pamje të pafajshme mund të luajnë një hile kundër jush, thonë alergologët dermatologë. Sigurisht, ka raste kur ndonjë metal, madje edhe ari, shkakton alergji, por kjo është jashtëzakonisht e rrallë, dhe për shumicën e njerëzve, këto bizhuteri janë të sigurta. Prandaj, është më mirë të paguani shumë pak dhe t’i blini vetes një pajisje shtesë solide sesa disa cilësi të lira dhe të dyshimta.

 • I përbuzja zonjat e reja që janë të kënaqura me diamante dhe makina të shtrenjta. Ata thonë, shfaqje boshe: bizhuteria nuk është më keq se diamantet, dhe gjithashtu mund të ngasësh një Honda të vjetër. Por pastaj kuptova që diamanti më i vogël është estetikisht më i bukur se çdo bizhuteri, dhe ngasja e një makinë të mirë është më komode dhe më e sigurt. © “Dëgjuar” / Ideer

Geta najloni të lira me cilësi të diskutueshme

©pixabay

Pantallonat e lira shkaktojnë një shqetësim: ato rrëshqasin, pastaj, përkundrazi, gërmojnë në lëkurë me çdo shtresë të papërpunuar. Shenjat shfaqen menjëherë në to, dhe hije e gabuar (kafe e panatyrshme ose cianotike) e bën imazhin qesharak.

 • Ata janë të pakëndshme për t’u veshur dhe dëmtohen shumë kollaj. Produkt satanik! © Katezaurus / Pikabu

Manikyr i dobët

© kasiula1380 / pixabay

Duart e pastruara janë karta thirrëse e çdo gruaje. Një manikyr i patëmetë i pëlqen syrit dhe ju jep vetëbesim shtesë, dhe mungesa e tij mund të tregojë që nuk i kushtoni vëmendje të mjaftueshme vetes. Nëse sallonet nuk ju frymëzojnë besim, atëherë mund të mësoni se si të bëni vetë një manikyr. Gjëja më e rëndësishme është të mbani thonjtë tuaj të pastër dhe të zbukuruar. Për të shkëlqyer dhe eleminuar parregullsitë, mund t’i mbuloni ato me një xhel pa ngjyrë.

 • Mendoj se edhe sikur të isha e vetmja në tokë, përsëri do të kujdesesha për veten time. Sepse ndihem tmerrshëm kur nuk më pëlqen vetja. Sikur bota ime e brendshme nuk është në kombinim me pjesën e jashtme. © gayfrom **** / Pikabu

Ushqim në rrugë me cilësi të diskutueshme

© depositphotos

Një dietë e ekuilibruar është çelësi i mirëqenies, bukurisë dhe rinisë. Yndyrnat, proteinat, karbohidratet, mineralet dhe vitaminat natyrore duhet të jenë të pranishme në dietën ditore të çdo gruaje, sepse me kalimin e moshës, lëkura fillon të thahet, shfaqen rrudhat dhe njollat e moshës. Arsyeja qëndron në shkeljen e proceseve metabolike dhe ndryshimeve hormonale në trup. Mjekët me zë rekomandojnë të zvogëlohet konsumi i ushqimit të shpejtë, produkteve gjysëm të gatshme me cilësi të ulët dhe ushqimit “të disponueshëm” në rrugë.

 • Një mike më akuzoi për magji. Shkaku? Unë dukem mirë, vishem me modë, burrat më kushtojnë vëmendje, burri im më dhuroi një makinë të re. Por unë i tregoj asaj për ushqimin e duhur, kujdesin për veten. © “Dëgjuar” / Ideer

Sende të markës false

Moda për veshje, këpucë dhe aksesorë të markës së rreme është zhdukur prej kohësh. Cilësia, komoditeti dhe materialet natyrore janë në trend. Gjërat e rreme konsumohen shpejt, humbin pamjen e tyre dhe sigurisht që nuk shtojnë vetëbesim. Mbi të gjitha, ndjesia se nuk keni veshur ndonjë gjë ekskluzive, por vetëm një kopje, nuk do t’ju lërë bëje të ndiheni mirë.

 • Personalisht, thjesht nuk e kuptoj dëshirën për të blerë gjëra false. Shumica e çantave, rripave ose këpucëve të rreme nuk duken si origjinale, kështu që nëse qëllimi juaj është të lini përshtypje tek njerëzit, nuk do të funksionojë. Kam parë gjithashtu falsifikime të një cilësie të supozuar të lartë, por ato shiten me një çmim shumë të lartë. Në këtë moment i bëj vetes një pyetje: pse të mos marr dhe të blej rroba “pa emër” të një cilësie të denjë me këto para? Unë më mirë preferoj të shpenzoj 50 dollarë për një portofol të mirë nga një stilist i panjohur sesa të pretendoj se kam një portofol Gucci që një njohës i markës do ta identifikojë menjëherë si fiktiv. © atjealyulie / Reddit

Kozmetikë nga një dyqan i përgjithshëm

©pixabay

Kur blejmë një të kuq buzësh në një dyqan të specializuar të shtrenjtë, para së gjithash bëjmë diçka të këndshme për veten tonë. Konsulentë të sjellshëm, një përzgjedhje të gjerë produktesh, muzikë në sallë – e gjithë kjo krijon një atmosferë të veçantë blerjeje, ngre humorin dhe vetëvlerësimin.

Ndryshe nga situata kur kremi ose tualeti u ble në një vendkalim të metrosë, një tezgë ose në treg, sepse për çfarë lloj atmosfere festive mund të flasim nëse ka një shkop suxhuk në banakun tjetër. Prandaj, nëse ekziston një mundësi e tillë, është më mirë të anashkaloni dyqane jo të specializuara dhe të blini në ato ku do të jeni rehat.

 • Ferr, unë dua mallra mjaft të shtrenjta, dyqane, kafene, sallone sepse nëse paguan, ju merrni shërbim dhe cilësi normale. © just_ship_this / Twitter
 • Unë dua dyqane të shtrenjta për erën e këndshme të parfumit në dhomë, muzikën e shkëlqyeshme dhe dhomat e bukura të ndërrimit. © Veretennikova_m / Twitter
© kisamuah / twitter

Enët e dëmshme të bëra nga materiale me cilësi të ulët

© darekb22 / depositphotos

Duke i kushtuar vëmendje të madhe dietës së tyre, shumë harrojnë se ndonjëherë një tenxhere që është e padëmshme në shikim të parë mund të jetë e dëmshme për shëndetin. Prandaj, është e rëndësishme të monitoroni jo vetëm cilësinë e produkteve, por edhe atë që do t’i gatuani. Enët qeramike të dëmtuara lëshojnë kadmium dhe plumb, melaminë – formaldehid (nëse përdoret gabimisht) dhe alumin. Sidoqoftë, një qelq i zakonshëm me një model shumëngjyrësh të aplikuar në krye të tij është gjithashtu i rrezikshëm. Grimcat e bojës së lirë me cilësi të ulët hyjnë në trup, duke u grumbulluar gradualisht në të.

Pareo sintetike

Edhe në plazh, duke e mbështjellë veten në një pareo sintetike të një prerjeje të vjetëruar dhe duke e lidhur atë rreth qafës suaj, ekziston rreziku të ktheheni në një grua në moshë të pacaktuar. Kapelet e hijeve natyrore nga materiale natyrore, fustane të lehta, tunika dhe këmisha verore për burrat janë shumë më të këndshëm për trupin dhe më të bukura në dukje.

Sa për mua, është kaq e shëmtuar. Nuk më ka pëlqyer kurrë. Sipas mendimit tim, pareo u shpik për të fshehur të metat e figurës, por ky është mendimi im personal. © Alexandra Pavlova / Vk

Parfum i lirë

© Borrk / pikabu

Ju mund të tërheqni vëmendjen jo vetëm me ndihmën e rrobave, këpucëve dhe aksesorëve, por edhe me ndihmën e parfumit. Mjerisht, tualeti i rremë nuk do të lejë kurrë përshtypjen e dëshiruar. Aroma e një parfumi të tillë është krejtësisht e ndryshme nga origjinali, dhe përbërja mund të jetë e rrezikshme për shëndetin.

 • Parfumi i rremë mund të jetë alergjik. Siç ishte dikur për mua. Si rezultat, lëkura ime ishte e gjitha e skuqur dhe pothuajse isha mbytur nga ënjtja e mukozave të hundës dhe fytit. © bengala / Pikabu

Akomodimi në hotel gjatë gjithë pushimeve

© Yarygin / depositphotos

Këshilla kryesore: mos ndiqni çmimin e lirë. Një hotel i lirë mund t’i paraqesë një pushuesi shumë surpriza, duke filluar nga kushtet jo-sanitare tek fqinjët e zhurmshëm. Të gjitha këto momente të pakëndshme vetëm sa do të errësojnë pushimet e shumëpritura, kështu që ndoshta ka kuptim të paguani shumë për komoditetin tuaj dhe shërbimin cilësor.

 • Ka qenë një periudhë në jetën time kur kënaqëshim me pak dhe i mohonim vetes gjithçka. Unë nuk shkova në manikyr, nuk bleva rroba, por e konsumova të vjetrat, mora me qira një dhomë me çmim të ulët, hëngra produkte, afati i të cilave ishte gati të mbaronte. Sapo fërkova fundin e fuçisë për pushime dhe më duhej të jetoja në një hotel të ndyrë me të huaj dhe me njerëz jo të pastër. Kur një buburreci i kuq i majmë vrapoi përgjatë murit pranë shtratit tim natën, e kuptova se më kishte ardhur në majë të hundës me të gjitha. Dhe unë ndryshova rrënjësisht mendimin tim, u kujdesa për veten time, ndryshova stilin e jetës time dhe fillova të punoj shumë. Më ndryshoi jeta.

Pantofla të lira sintetike

© Alexander Lysenko / Shutterstock

Ky element i rëndësishëm i imazhit të shtëpisë lihet pas nga shumë njerëz pa merituar. Këto shapka, përveç se janë të ngrohta, të rehatshme dhe komode, ato mbrojnë këmbët nga infeksionet e kërpudhave, papastërtitë dhe dëmtimet (prerjet, mavijosjet). Kur blini, i kushtoni vëmendje materialit nga i cili janë bërë, sepse në pantofla sintetike, djersa e këmbëve dhe një erë e pakëndshme hanë edhe pëlhurën.

Shërbime të paligjshme taksi

© Daniela Marques / flickr

Përdorimi i shërbimeve të tilla nuk është vetëm i paligjshëm, por thjesht i rrezikshëm. Ata nuk janë përgjegjës për sjelljen e tyre në rrugë dhe për qëndrimin e tyre ndaj udhëtarëve. Thirrja e një operatori të besuar përmes aplikacionit ose përmes telefonit është thjesht çështje disa minutëshe. Nuk ia vlen të rrezikosh dhe të futesh në taksinë e parë që shikon, edhe nëse nxiton.

 • Mora një taksi. Unë pashë që po voziste diku në drejtim të gabuar dhe tashmë ishte natë, e frikshme. Siç rezultoi, djali më harroi dhe shkoi në shtëpi. © nikkoletta2 / Twitter

Të brendshme të lira

© alfexe / depositphotos , © olegpmr / depositphotos

Nëse në dollap ka vetëm një set të bukur “për të dalë”, dhe pjesa tjetër është me shumë ngjyra, e gjallë dhe e konsumuar, atëherë është koha të lëshoni alarmin. Mjerisht, shumë gra i përmbahen mendimit se nuk ka nevojë të shpenzojnë para për këtë artikull delikat të gardërobës, sepse nuk është e dukshme nën rroba.

Sidoqoftë, ky “kursim” është krejtësisht i gabuar. Sutjenat dhe mbathjet e shtrenjta të një cilësie të mirë përshtaten në mënyrë të përsosur, janë të padukshme për syrin dhe ndikojnë drejtpërdrejt në vetëvlerësimin.

 • Madhësia ime e gjoksit është masa 3, dhe nëse jam mbipeshë, pra e tërë masa është 4. Deri kohët e fundit, isha i sigurt se vetëm një sutjenë me gome të dendur, tela dhe mbushje mund të më “mbante” gjoksin. Por siç rezulton, ky është një keqkuptim i zakonshëm i grave që mbajnë sutjena të lira. Motra ime më çoi në një dyqan të shtrenjtë të veshjeve të brendshme, unë provova një model pa gome, mbushje apo tela dhe u habita se sa të rehatshme ishin!

Letër tualeti e fortë dhe e lirë

©pixabay

Nuk ka të bëjë fare me çmimin. Letra e fortë e tualetit mund të dëmtojë epitelin dhe të shkaktojë probleme serioze shëndetësore, veçanërisht për gratë. Disa njerëz blejnë letër gri tualeti sepse besojnë se është bërë nga materiale të ricikluara. Por ky nuk është rasti. Letra me cilësi të dobët prodhohet gjithashtu nga 100 për qind celulozë dhe shumë marka të njohura prej kohësh prodhojnë produktet e tyre nga letra të ricikluara dhe janë të shqetësuar për mjedisin. Prandaj, para blerjes, gjithmonë duhet të lexoni përbërjen në paketim.

/shkollaesuksesit.com