Urthi zakonisht manifestohet si një ndjesi djegieje në fyt dhe një shije e thartë në gojë. Dhimbja djegëse në gjoks shkaktohet nga kthimi i acidit të stomakut (refluksi gastroezofageal) në ezofag.

Shkaqet e urthit

Urthi mund të ketë shkaqe të ndryshme. Këto përfshijnë, ndër të tjera, stresin dhe disa zakone të të ngrënit, të tilla si ngrënia shumë yndyrore ose ngrënia shumë vonë. Arsyet e mëposhtme mund të shkaktojnë urth:
⦁ Situatat stresuese psikologjike si stresi stimulojnë prodhimin e acidit në stomak dhe shkaktojnë urth.
⦁ Disa ushqime ndikojnë në prodhimin e acidit.
⦁ Disa medikamente (duke përfshirë disa qetësues kundër dhimbjeve) mund të përfshihen në mënyrë shkakësore. Pyesni mjekun ose farmacistin tuaj.
⦁ Mund të ketë ndodhur një hernie diafragmatike (e quajtur hernie). Një pjesë e stomakut lëviz përmes hapjes së diafragmës në zgavrën e gjoksit.
⦁ Tek gratë shtatzëna, nga njëra anë, hormoni progesteron bën që muskuli sfinkter të relaksohet, dhe nga ana tjetër, mitra e zmadhuar shtyp stomakun.
⦁ Njerëzit të cilët janë mbipeshë përjetojnë gjithashtu shpesh probleme me aciditetin në stomak.

Urthi mund të jetë një shenjë paralajmëruese e një sëmundjeje organike si ulçera e stomakut ose gastriti. Ju duhet ta sqaroni këtë duke bërë një ekzaminim me mjekun tuaj.

15 këshilla dhe kura shtëpiake kundra urthit:
Më poshtë do të gjeni disa këshilla dhe ilaçe shtëpiake që mund të ndihmojnë kundër urthit të bezdisshëm:
⦁ Hani disa (pesë deri në gjashtë) vakte të vogla në ditë. Vaktet e mëdha janë shumë voluminoze dhe çojnë në një përmbajtje të tepërt të stomakut. Rreziku që acidi i stomakut të shtyhet në ezofag rritet.
⦁ Sidomos në mbrëmje, duhet të shmangni vaktet e rënda dhe të mos hani shumë vonë.
⦁ Mos u shtrini menjëherë pas ngrënies.
⦁ Flini me pjesën e sipërme të trupit tuaj pak të ngritur.
⦁ Ulni peshën nëse peshoni shumë kilogramë.
⦁ Shmangni stresin, pasi ky është një shkaktar i kryesor për urthin. Ushtrimet relaksuese, meditimi dhe pushimi mund të ndihmojnë në reduktimin e stresit dhe rrjedhimisht të urthit.
⦁ Shmangni veshje të ngushta dhe lironi rripin.
⦁ Një qëndrim i përkulur nxit refluksin.
⦁ Shmangni alkoolin dhe duhanin.
⦁ Shmangni pijet me shumë aciditet si lëngu i grejpfrutit ose i limonit dhe lëngjet e tjera të agrumeve.
⦁ Ilaçet shtëpiake të provuara dhe të testuara përfshijnë çajra me kamomil ose kopër.
⦁ Përtypja e çamçakëzit thuhet se redukton refluksin; Me sa duket rritja e prodhimit të pështymës gjatë përtypjes së çamçakëzit mbron mukozën e ezofagut.
⦁ Studimet kanë treguar se ëmbëlsirat, të tilla si çokollata, mund të jenë një shkas për njerëzit që luftojnë me urthin. Në këto raste, përgjegjëse është teobromina që përmban çokollata.
⦁ Ndikimi i kafesë në urthin nuk është kuptuar plotësisht. Konsumimi i kafesë mund të përkeqësojë simptomat.
⦁ Shumë njerëz përshkruajnë ndjenjën e urthit pasi hanë ushqime pikante.

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re