Mikrovala është një pajisje që na kursen kohë të çmuar. Ushqimi nxehet më shpejt në të sesa në sobë ose në furrë, dhe nuk keni nevojë të kontrolloni procesin.

Thjesht zgjidhni mënyrën, vendosni kohëmatësin dhe mund të prisni vaktin tuaj të ardhshëm.

Por jo të gjitha gatimet janë miqësore me mikrovalët. Disa prej tyre mund të përkeqësohen gjatë procesit të gatimit apo ngrohjes ndërsa të tjerat mund të formojnë substanca të dëmshme për shëndetin tonë.

Ne kemi përgatitur një listë të produkteve për të cilat mikrovala është një armik i vërtetë. Dhe si një bonus, ne do të ndajmë një listë të trukeve të vogla të kuzhinës për të cilat pajisja shtëpiake është e përsosur.

Mish, peshk dhe shpendë

Mishrat e përpunuar përmbajnë ruajtës dhe kur janë të ekspozuar ndaj rrezatimit elektromagnetik, ato shndërrohen në përbërje kimike të rrezikshme siç është kolesteroli i oksiduar.

Korja e freskët e pulës së skuqur shndërrohet në një shtresë të lagësht, të pakëndshme në mikrovalë dhe vetë mishi nxehet në mënyrë të pabarabartë.

Kushdo që ka provuar ndonjëherë të ngrohë një pjatë peshku në mikrovalë e di se kjo është pakënaqësi e paharrueshme. Ë gjithë hapësira mbushet me një erë “jo dhe aq fantastike”. Së dyti, peshku shndërrohet në diçka të pangrënshme. Për shembull, nëse ngrohni përsëri salmonin në mikrovalë, ushqimi do të humbasë të gjithë lagështinë dhe do të bëhet i thatë dhe i fortë.

Disa perime, fruta dhe kërpudha

Zarzavatet (si gjethet e panxharit, për shembull) kanë veti të caktuara dhe ato mund të marrin flakë kur përpunohen në mikrovalë. Si rezultat, në vend të një vakti të shijshëm, ushqimi i djegur do të përfundojë në tryezën tuaj, dhe pajisjet shtëpiake do të prishen gjithashtu.

 

Rrezatimi elektromagnetik shkakton formimin e nitrosaminave të dëmshme në spinaq dhe panxhar. Këto substanca mund të jenë kancerogjene.

Kapsaicina, e cila gjendet në specat djegës dhe u jep atyre nxehtësinë e mprehtë, fillon të avullojë kur specat gatuhen në mikrovalë. Sapo të hapet dera e mikrovalës, dhoma do të mbushet me tym të thatë.

Rrushi i freskët dhe rrush i thatë shndërrohen në copa plazme në mikrovalë – një eksperiment piktoresk, por i rrezikshëm.

 

Pica, ushqim kinez dhe oriz

Është e vështirë të imagjinohet një pjatë më e papëlqyeshme sesa një picë në mikrovalë. Skajet e freskëta shndërrohen në diçka të lagur dhe ngjitëse, dhe djathi merr forcën e betonit dhe strukturën e gomës. Nuk ka asgjë të dëmshme në këtë ushqim, por nuk do të merrni asnjë shijim gjatë ngrënies së tij.

Është më mirë të ngrohni pjatën në një tigan të nxehtë ose në furrë në një temperaturë të lartë.

Mos vendosni ushqim në mikrovalë në të njëjtat kontejnerë në të cilët janë dorëzuar. Kutitë e kartonit shpesh përmbajnë materiale të rrezikshme si zam, bojë, dyll, plastikë ose metal, dhe ato mund të fillojnë një zjarr të vërtetë në shtëpinë tuaj.

Ushqimi kinez ruan shijen dhe hijeshinë e tij, edhe kur është i ftohtë. Pjata të tilla mund të nxehen përsëri nëse dëshironi, por mos e bëni në mikrovalë. Problemi qëndron në vetë përbërësit. Mikrovala e kthen këtë ushqim të shijshëm në diçka të imët, të lagësht dhe jo të shijshme.

Mikrovalimi i orizit gjithmonë çon në një rezultat të paparashikueshëm. Nëse orizi është ruajtur në temperaturë dhome për një kohë të gjatë ose ka kaluar më shumë se një ditë në të ftohtë, është më mirë thjesht ta hidhni. Kokrrat e orizit përmbajnë bakterin Bacillus cereus, i cili mund të qëndrojë në ushqim pas përgatitjes së tij fillestare.

Furra me mikrovalë nuk e rrit temperaturën aq lart sa të shkatërrojë këto patogjenë dhe kjo mund të çojë në helmim serioz. E njëjta gjë vlen për shumë ushqime që përmbajnë niseshte.

Lëngje, vajra dhe supa të trasha

Supa me ujë mund të mikrovalohet pa paraqitur ndonjë problem. Sidoqoftë, supa e trashë e pastër është një histori krejt tjetër. Pas një kohe, pjata do të fillojë të shpërthejë me pika do të spërkasin brenda pajisjes. Kjo sepse lëngu në tabaka nxehet në mënyrë të pabarabartë. Për të shmangur këtë efekt, përziejeni supën një herë në minutë. Ju gjithashtu mund të vendosni një lugë druri.

Mikrovala shkatërron plotësisht shijen e kafesë. Asnjë substancë e dëmshme nuk formohet në pije, por vetëm ata që duan aromë të hidhur dhe të thartë do të jenë në gjendje ta shijojnë atë. Nëse vërtet dëshironi të mbaroni një filxhan me pijen tuaj të ftohtë të preferuar, thjesht duhet t’i shtoni akull.

Ushqimi për fëmijë dhe qumështi i gjirit nuk nxehen në mënyrë të barabartë në mikrovalë. Kështu që pikat e nxehta mund të shfaqen në lëng dhe mund të djegin gjuhën, gojën ose fytin e foshnjës.

Uji i thjeshtë në një filxhan gjithashtu mund t’ju befasojë. Në një mikrovalë, temperatura e lëngut rritet, por flluskat që shoqërojnë procesin e zierjes nuk shfaqen gjithmonë në sipërfaqe. Nëse vendosni një qese me çaj ose një lugë në ujë të tillë, lëngu menjëherë do të vlojë dhe gota mund të shpërthejë.

Vajra të ndryshëm, të tilla si ulliri, rrushi, canola ose susami, nuk janë lëngje por yndyrna. Pra, vaji në mikrovalë thjesht nuk do të nxehet në temperaturën e kërkuar.

Bonus: mikrovala magjike

Ndërsa keni studiuar tërësisht të gjithë listën e produkteve që nuk duhet të nxehen në mikrovalë, nuk keni nevojë domosdoshmërisht të heqni qafe këtë pajisje shtëpiake. Një mikrovalë është një pajisje e dobishme dhe mund të përdoret për qëllime krejtësisht të papritura.

Qëroni hudhrën shpejt: Për të mos vuajtur gjatë heqjes së lëvozhgave nga thelpinjtë e hudhrës, mjafton të vendosni hudhrën në mikrovalë për 15-20 sekonda.

Përgatitja e lëngut të freskët të shtrydhur: Nëse vendosni portokall ose limon në mikrovalë për 10-20 sekonda, do të jetë shumë më e lehtë për t’i bërë lëng. Rrezatimi shkatërron membranat e brendshme në frutat agrume.

Fërgimi i farave dhe arrave: Hidhni këto produkte në një enë qeramike të sigurt në mikrovalë, shtoni një pikë vaj dhe vendosini në mikrovalë. Duhen 3 minuta për të gatuar farat dhe arrat apo frutat e thata.

Qërimi i perimeve: Ndonjëherë, kungull i njomë ose perimet rrënjësore janë të vështira për tu qëruar. Për të përshpejtuar procesin e qërimit, mjafton të lini perimet në mikrovalë për 2-3 minuta, duke e vendosur atë në mënyrën më të ulët të energjisë. Pas kësaj, do të jetë shumë më e lehtë për të hequr lëkurën.

Prerja e qepëve: Për të shmangur lotët e panevojshëm, mbajeni qepën në mikrovalë për vetëm 45 sekonda. Kjo do të shkatërrojë enzimat përgjegjëse për prodhimin e gazit gërryes, i cili irriton sytë.

Rrahja e qumështit në shkumë: Ju mund të bëni një kapuçino pa një aparat kafeje të shtrenjtë. Për ta bërë atë, derdhni qumështin në një enë qelqi ose qeramike me një kapak që mund të mbyllet (duhet të jetë gjysmë e mbushur) dhe tundeni fuqishëm. Duhen 30 ose 60 sekonda që qumështi të shndërrohet në shkumë. Pastaj vendoseni kavanozin në mikrovalë edhe për 30 sekonda dhe shikoni ngritjen e shkumës. Thjesht shtoni atë në kafe dhe kapuçino është gati.

Ekspertët rekomandojnë të ngrohni çdo pjatë vetëm një herë. Sa më gjatë që ruhet ushqimi, aq më i lartë është rreziku që mikroorganizmat dhe bakteret e dëmshme të zhvillohen në të. Kur të përgatitet siç duhet, ushqimi nuk do të shkaktojë dëm për shëndetin tuaj. Por duhet të blini një termometër kuzhine për të matur temperaturat e enëve pas trajtimit të nxehtësisë.

Gjithashtu, trazoni ushqimin tërësisht në mënyrë që të mos ketë pjesë me përbërës të ftohtë – ato mund të bëhen terren për bakteret. Sa më shpesh të ngrohni përsëri ushqimin, aq më pak i shijshëm bëhet – perimet kthehen në qull dhe mishi bëhet i gomuar.

/shkollaeshendetit.com