Numri i rasteve të reja në vendin tonë prejtre ditësh duket se ka vijuar një trend rritje duke bërë që kryeministri Edi Rama dhe ministrja e Shëndetsisë Ogerta Manastirliu kanë bërë thirrje për kujdes qytetarëve.

Në 24 orët e fundit në vendin tonë janë konfirmuar 17 raste të reja duke e çuar në 188 numrin e rasteve aktivë të të sëmurëve me koronavirus dhe 933 numrin e përgjitshëm të të infektuarve.

Sipas ISHP-së nga të sëmurët aktivë vetëm 19 pacientë janë të shturar në të dy spitalet Covid, ku katër prej tyre ndodhen në terapi intensive.

Personat aktive me koronavirus në vendin tonë ndodhen kryesisht ne Tiranë, Krujë, Shkodër, Durrës, Kamëz, Berat.

COVID-19 – Statistika (16 Maj 2020)

Testime totale                         12294

Testime molekulare                11764

Testime serologjike                   530

Raste pozitive                            933

Raste të shëruara                        714

Raste Aktive                              188

Humbje jete               31 (Qarku Tiranë 18, Durrës 6, Fier 3, Vlorë 1, Shkodër 2, Kukës 1)

 

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive është si vijon:

Tiranë           78

Krujë            46

Durrës           17

Shkodër        15

Kamëz          12

Berat              10

Fier                 5

Elbasan           2

Kurbin            1

Mirditë           1

Korçë             1.