Në ambientet e KLP sot janë duke u zhvilluar intervistat për prokurorë në SPAK.

 

Përfaqësues të ambasadës amerikane po e ndjekin nga afër këtë proces, teksa në një postim në rrjetin social, ambasada bën me dije se mbeten të përkushtuar për të mbështetur Shqipërinë në luftën kubdër korrupsionit dhe forcimin e institucioneve.

 

“Ambasada e SHBA po ndjek nga afër intervistat dhe vlerësimet nga Këshilli i Lartë i Prokurorisë për kandidatët prokurorë që aplikojnë për tre vendet e fundit bosh në SPAK. Shtetet e Bashkuara presin që ky proces kyç të çojë në përzgjedhjen e prokurorëve më të kualifikuar me nivelet më të larta të guximit, profesionalizmit, integritetit dhe pavarësisë.

 

Shtetet e Bashkuara mbeten të përkushtuara për ta mbështetur Shqipërinë teksa ajo lufton korrupsionin, forcon institucionet e saj të drejtësisë dhe mbron sundimin e ligjit. SPAK mbetet një pjesë kritike e asaj përpjekjeje“, shkruan ambasada.

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re