5 qytetarë kanë humbur jetën, ndërsa janë identifikuar 660 raste të reja pozitive me COVID, nga 3695 testime të kryera. Nuk e kanë fituar dot betejën me COVID 3 qytetarë nga Tirana, 1 qytetar nga Tropoja, 1 qytetar nga Vlora, të moshave 48-74 vjeç.

 

“Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 250 raste në Tiranë, 39 raste në Vlorë, 34 raste në Kurbin, 33 raste në Durrës dhe Lushnje, 26 raste në Kavajë, 23 raste në Krujë, 22 raste në Berat, 19 raste në Fier, 17 raste në Kamëz, 16 raste në Sarandë, 11 raste në Shkodër dhe Mat, 10 raste në Lezhë, Ura Vajgurore, 8 raste në Librazhd, Klos, Gramsh, 7 raste në Prrenjas, 6 raste në Mirditë, Shijak, Vorë, 5 raste në Pogradec dhe Kuçovë, Mallakastër, 4 raste në Korçë, Rrogozhinë, Vau Dejës, 3 raste në Kukës, Divjakë, Dibër, Skrapar, 2 raste në Elbasan, Tropojë, Belsh, Patos, Cërrik, Poliçan, 1 rast në, Përmet, Delvinë, Tepelenë, Selenicë, Malësi e Madhe, Libohovë.”

 

Ndërkohë, në 24 orët e fundit janë shëruar 386 qytetarë, duke e çuar numrin e të rikuperuarve në 39,246 që nga fillimi i epidemisë.

 

Aktualisht në 4 spitalet COVID, po trajtohen 271 pacientë, 31 në terapi intensive nga të cilët 4 pacientë janë të intubuar.

 

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

 

Tiranë   14720

Fier        1846

Shkodër   1388

Durrës  1390

Lezhë    1023

Vlorë     1032

Korçë     933

Elbasan  966

Berat     827

Dibër     528

Gjirokastër 463

Kukës    371