Jemi mësuar të mendojmë se dushet e ftohta mund të na japin një shtysë energjie dhe të na ndihmojnë të zgjohemi në mëngjes.

Por dushi në ujë të ftohtë ka një sërë përfitimesh për bukurisë gjithashtu.

Dushet e shkurtra me ujë të ftohtë ose të ftohtë normal janë një truk i lehtë për bukurinë dhe kanë një ndikim të pabesueshëm në lëkurën tuaj.

Ne kemi bërë disa hulumtime për të zbuluar se si lëkura juaj mund të përfitojë nga dushet e ftohta të përditshme. Dhe doli që shpëlarjet e akullta mund të transformojnë lëkurën tuaj në shumë mënyra të habitshme.

I jep lëkurës tuaj një shkëlqim të shëndetshëm

© Depositphotos.com

Dushet e ftohta ndihmojnë në rritjen e qarkullimit të gjakut. Për fytyrën tuaj, kjo mund të nënkuptojë një pamje të freskët rrezatuese. Lajmi i mirë është se nuk keni nevojë të jeni në të ftohtë për një kohë të gjatë për ta bërë lëkurën tuaj më të ndritshme. Dushi me ujë  të ftohtë apo edhe të vakët është i mjaftueshëm për ta ushqyer atë.

Parandalon plakjen e lëkurës

© Shutterstock.com

Zakon i dusheve të ftohta të përditshme ndihmon lëkurën tuaj të qëndrojë më e re për një kohë më të gjatë. Uji i ftohtë aktivizon sistemin tuaj nervor, dhe trupi juaj lëshon hormone dhe kimikate të trurit që luftojnë stresin. Studimet sugjerojnë që stresi psikologjik ka një ndikim të drejtpërdrejtë në plakjen e lëkurës dhe ndikon negativisht në shumë sisteme në trup.

Parandalon sëmundjet e lëkurës të lidhura me stresin

Një dush i ftohtë dërgon një fluks impulsesh elektrike në tru dhe stimulon çlirimin e “hormoneve të lumturisl” ose endorfinave. Kur këto kimikate çlirohen nga trupi, nivelet e stresit tuaj bien dhe do të jeni më pak të prirur të përjetoni një numër problemesh të lëkurës si aknet, psoriaza dhe dermatiti.

Shtrëngon poret

© Hichem Dahmani / Unsplash, © Depositphotos.com

Ndërsa uji i nxehtë mund të heq disa nga vajrat mbrojtës që mban lëkura juaj, uji i ftohtë do të minimizojë përkohësisht poret tuaja. Ndihmon gjithashtu i jep fytyrës tuaj gjallëri dhe rrit shkëlqimin e lëkurës suaj. Për shkak se uji i ftohtë mund të shkaktojë ngjeshjen e enëve të gjakut, fytyra mund të duket më pak e fryrë ose e kuqe.

Largon sikletin nga disa gjendje të lëkurës.

Ndërsa dushet e nxehta mund të ndezin lëkurën, duke shkaktuar skuqje dhe kruajtje, uji i ftohtë bën saktësisht të kundërtën. Për ata që vuajnë nga kruarja e lëkurës, dushet me ujë të ftohtë mund t’ju ndihmojnë të kapërceni këtë problem. Ftohja e lëkurës nëpërmjet dushit ndihmon gjithashtu në zvogëlimin e kruajtjes intensive të shkaktuar nga psoriaza, sipas një studimi.

/shkollaeshendetit.com

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re