5 rreziqe shëndetësore që duhen shmangur gjatë verës

Një ditë në pishinë ose plazh, duke ecur në shtigje për një shëtitje, një gatim në park – moti i ngrohtë dhe aktivitetet në natyrë shkojnë dorë për dore.

Por argëtimi gjatë verës mund të bëhet shpejt i jo i kendshem nëse nuk merrni masa paraprake të caktuara. Këtu janë pesë rreziqet e verës që duhen shmangur në mënyrë që të qëndroni të shëndetshëm në muajt në vijim.

 1. Sëmundjet e lidhura me nxehtësinë

“Njohja me shenjat paralajmëruese të sëmundjeve të lidhura me nxehtësinë mund të parandalojë që një problem i motit të nxehtë të përshkallëzohet në krizë,”

Ngërçet e nxehtësisë janë spazma të dhimbshme të barkut dhe ngërçe në muskujt kryesorë, siç janë këmbët dhe barku. Pushimi, ftohja dhe pirja e shumë ujit zakonisht ndihmojnë në zbutjen e ngërçeve.

Lodhja nga nxehtësia paraqet një sërë simptomash – ethe, të fikët, puls të shpejtë, presion të ulët të gjakut, lëkurë të lagësht, nuancë lëkure hiri dhe vjellje. “Lëvizni brenda ose në një vend me hije, shtrihuni menjëherë, ngrini këmbët, lironi rrobat e ngushta dhe pini ujë të freskët ose pije sportive”,

Goditja nga nxehtësia mund të jetë kërcënuese për jetën dhe kërkon ndihmë të menjëhershme mjekësore. Simptomat përfshijnë jo vetëm ato që lidhen me lodhjen nga nxehtësia, por edhe pulsin dhe frymëmarrjen e shpejtë, delirin, të fikët dhe mungesën e djersës për të ftohur trupin.

Për të parandaluar një emergjencë të nxehtësisë:

 • Shmangni diellin nga 10.00 deri në orën 16:00.
 • Kufizoni ushtrimet e forta në mëngjes herët ose në mbrëmje
 • Vishuni me rroba me ngjyra të çelura dhe të gjera
 • Pini shumë ujë
 • Shmangni kafeinën dhe alkoolin

Disa individë – duke përfshirë të rriturit e moshuar dhe njerëzit me probleme të caktuara të zemrës ose me medikamente që rrisin ndjeshmërinë ndaj nxehtësisë – janë më të prekshëm ndaj nxehtësisë dhe do të duhet të marrin edhe më shumë masa paraprake.

 1. Djegie nga dielli

Ekspozimi i zgjatur dhe i pambrojtur në diell mund të çojë në djegie nga dielli, rrudha dhe, në rastin më të keq, kancer të lëkurës.

Kremi kundër diellit është një nga mjetet më të mira për të mbrojtur lëkurën nga rrezet e dëmshme UV të diellit, kështu që do t’ju duhet ta përdorni sa herë që planifikoni të dilni në diell.

Për të parandaluar djegien nga dielli dhe për të qëndruar të sigurt në diell:

 • Blini një krem ​​kundër diellit cilësor me të paktën SPF 30 dhe aplikojeni me bollëk në të gjithë lëkurën e ekspozuar
 • Riaplikoni kremin kundër diellit të paktën çdo dy orë – ose më shpesh nëse është e nevojshme sipas etiketës së produktit
 • Vishni syze dielli që bllokojnë rrezet ultraviolet UVA dhe UVB
 • Vishni një kapelë me buzë të gjerë dhe veshje mbrojtëse nga dielli
 • Merrni masa paraprake shtesë nëse jeni duke marrë një ilaç që e bën lëkurën tuaj më të ndjeshme ndaj diellit
 1. Sëmundje nga uji

Mund të sëmureni nëse gëlltisni, keni kontakt ose merrni frymë në pellgje  uji të kontaminuar me mikrobe në pishina, parqe ujore dhe lumenj ose liqene.

“Sëmundjet e zakonshme të shkaktuara nga uji përfshijnë diarre dhe shqetësime gastrointestinale, infeksione të veshit, infeksione të frymëmarrjes dhe skuqje të lëkurës,” .

Për të shmangur sëmundjet e shkaktuara nga uji:

 • Shmangni gëlltitjen e ujit, duke u kujtuar rregullisht fëmijëve për këtë
 • Bëni dush para dhe pas notit për të larë mikrobet
 • Mbani veshët të thatë me tapa veshi ose një kapak banje gjatë kohës që jeni në ujë
 • Thajini mirë veshët me një peshqir ose tharëse flokësh pas notit
 1. Helmimi nga ushqimi

Pikniqet dhe gatimet mund të jenë një pikë e nxehtë për helmim nga ushqimi, veçanërisht në mot të nxehtë pasi nxehtësia bën që ushqimet që prishen të prishen më shpejt. Mungesa e aksesit në një kuzhinë të plotë mund të paraqesë gjithashtu komplikime.

Kur jeni jashtë në nxehtësi, mbani të sigurt ushqimin që prishet duke:

 • Larja e duarve përpara përdorimit të ushqimit, duke përdorur peceta njëpërdorimshme nëse nuk ka sapun dhe ujë
 • Mbajtja e ushqimit të papërpunuar të ndarë nga ushqimi i gatuar
 • Mbuloni ushqimin tuaj, pasi mizat mund të përhapin salmonelën
 • Gatimi i mirë i mishit, shpendëve dhe peshkut
 • Mbajtja e ushqimit të nxehtë dhe ngrënia e menjëhershme
 • Mbajtja e ushqimit të ftohtë të freskët
 • Hedhja e ushqimit që ka mbetur jashtë pas një ore
 • Sigurohuni që ushqimi të shërbehet në pjata të pastra dhe të hahet me enë të pastra
 1. Thithjet e insekteve

Pickimet e bletës, grerëzës ose grerëzave mund të shkaktojnë një urgjencë mjekësore nëse jeni alergjik ndaj helmit të tyre.

Megjithatë, shumica e njerëzve përjetojnë vetëm dhimbje të mprehta që largohen pas disa minutash. Megjithatë, është e rëndësishme të kujdeseni për një pickim.

Për të trajtuar siç duhet pickimin:

 • Hiqeni menjëherë thumbin duke përdorur një skaj të sheshtë, si p.sh. një kartë krediti, për ta gërvishtur larg nga foleja
 • Aplikoni akull për të reduktuar dhimbjen nga ënjtja
 • Përhapni pomadën e kortizonit mbi vendin e pickimit për të reduktuar irritimin e lëkurës nga kruajtjet

Marrë nga faqja në Facebook e mjekut Alket Koroshi

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re