Nënkryetari i LSI-së, Petrit Vasili ka reaguar për situatën e koronavirusit në vendin tonë duke i kërkuar qeverisë të dorëhiqet pasi vetëm 9 javët e fundit janë konfirmuar 5654 raste pozitive nga 6971 që janë në total. Në një reagim në rrjete sociale, ish deputeti u shpreh se ndodhemi në gjendje katastrofale ku armata e punonjëve të mjekësisë po drejtohet në mënyrë të coroditur dhe konfuze.

Reagimi i plotë: Qeveria te dorehiqet menjehere,per shkak te saj gjendja katastrofale me Pandemine! Deshtimi shume i rende i Qeverise ne administrimin e Pandemise eshte fakt i dhimbshem dhe i pakundershtueshem. Sot u diagnostikuan 154 raste te reja me COVID-19. Nga 6971 raste gjithsej, 5654 raste jane vetem ne nente javet e fundit. Pra mbi 81% e rasteve jane cfaqur pasi u konkludua nga qeveria se faza kritike u kalua dhe se maksimumi i rasteve kishte kaluar.

Situata me Pandemine po rendohet keqas dita dites. Qeverise i ka dale teresisht nga kontrolli cdo gje qe lidhet me Pandemine. Vetmohimi dhe sakrificat e mjekeve nuk mjaftojne ne perballimin e kesaj situate. Armata e punonjsve te mjeksise po drejtohet ne menyre te coroditur,konfuze,duke improvizuar empirizma antishkencore.

Thene shkurt armata e mjekeve dhe infermiereve eshte pa drejtim dhe realisht e demotivuar pasi rezultatet jane gjithmone e me negative dhe me pasoja vdekje dhe infektime te vazhdueshme. Hapi i pare i qeverise ne emer te jeteve te humbura dhe te mijra infektuarve eshte te jape menjehere doreheqjen.

Qeveria refuzoi cdo propozim, beri nje testim minimal dhe teresisht te pamjaftueshem imponoi kufizime levizje jo shkencore administroi ne menyre te gabuar permes numrit 127, nuk mobilizoi ne kohen e duhur Kujdesin Shendetesor Paresor, nuk siguroi paisje mbrojtese per personelin shendetesir dhe popullaten ne teresi, nuk siguroi respiratore dhe trinomin testim gjurmim trajtim nuk e vuri ne qender te strategjise.

Eshte e qarte qe qendrimi i kesaj qeverie rendon se tepermi pergjesite e saj penale, duke filluar nga kryeministri Edi Rama, qe eshte perfshire personalisht ne veprime e deklarime shume te gabuara e me pasoja te renda ne shendetin e njerezve.

Doreheqja e qeverise eshte vetem hapi i pare. Qeveria realisht ka rene,ka gabuar rende,eshte mposhtur per shkak te paaftesise se saj nga pandemia, ndaj largimi dhe doreheja e saj eshte thjesht formalizimi i ketij fakti real e te padiskutueshem.

Doreheqja do te ishte nje akt shume i vonuar, por ne cdo rast cdo dite me shume do te ishte nje fund edhe me i hidhur per Edi Ramen dhe Qeverine e tij. Shqiptaret e shohin dhe po e vuajne ne kurriz deshtimin e qeverise qe ju kushton jeten atyre. Shqiptaret cdo gje mund t’a falin po jeten dhe shendetin nuk ja falin kurre kesaj qeverie.

/faxweb