Skip to content

58-vjeçari me sëmundjen e rëndë dërgohet për kurim në Turqi, familjarët apel për ndihmë: Jemi të pafuqishëm, shpenzimet shkojnë mbi 300 mijë euro

  • 13/06/2022

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

58-vjeçari Kujtim Malaj u diagnostikua me leucemi akute më 27 maj të këtij viti. Ai u nis menjëherë në Turqi ku edhe ka nisur kemioterapinë. Këtë e bëri me dije vajza e tij Greta Malaj e cila ka treguar se si zbuluan edhe sëmundjen e rëndë që vuan i ati. Ajo është shprehur se kostot e shpenzimeve janë shumë të larta, që llogaritem mbi 300 mijë euro, ndaj ka kerkuar edhe ndihmën e shqiptarëve me aq mundësi sa kanë.

Vajza: Babi është dërguar në Truqi dhe po bën trajtimin kemioterapi, ka kryer seancat e para. Trajtimi zgjat disa muaj, ekziston mundësia të behet në të ardhmen një transplant. U diagnostikua ne 27 majk të këtij vitit dhe ditën tjetër u nis për në Turqi, është kancer I qelizave të bardha të gjakut, që është agresive.

Dy muajt e fundit ka patur shqetësim .Nga marsi deri në maj ka pasur shqetësime të rendë, dhumbje të karaharotit, barkut, kollë temperature. Dy muajt e fundit nuk kujdesej dot për impenjimet. Kryente analiza, u dyshua fillimisht per Covid. Nga analizat , parametrat muk ndryshuan.

U bënë analizat dhe qelizat e kuqe dhe të bvardha ishin alarmante. U bënë më tepër analiza që u zbulua.

U nis menjëherë në Turqi. Kur u diagnostiku u bë në mënyrë të vrullshme. Skemi pasur historic me sëmundje të rënda. Aty pyet si ka mundësi që të bie dicka e tillë. Në bëjmë një apel pasi motra dhe unë kemi një llogari për të mbledhur fonde për të përballuar shpenzimet.

Duke marrë parasysh se sa specikfike është sëmindja, rrit koston e trajtimit. Deri tani shifrat janë mbi 300 mijë euro. Edhe kura ecën se si e përballon organizmi.

Familjaret kanë dhënë numrat e kontaktit dhe të llogarisë për këdo që do ti ndihmojë:

Numri i kontaktit te familjes Malaj: +355686232439

Nr. Llogarise bankare: AL47202110130000000041330888

Linku ku mund te kontribuoni: https://gofund.me/2fd28d85

/faxweb

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë