Ka arsye të dukshme pse shtëpia jonë mund të nuhasë erë të keqe, si aromat e gatimit, mbetjet e ushqimit ose rrobat e ndotur. Sidoqoftë, ekzistojnë rreziqe të fshehura si myku në vende të padukshme që, përveç erës së tmerrshme, mund të jenë të rrezikshme për shëndetin tonë dhe gjithashtu mund të jenë një shenjë e një problemi serioz.

Ne bëmë një listë të gjërave që duhet të dallohen dhe të rregullohen në mënyrë që të ruajmë jo vetëm një aromë të freskët në shtëpi, por edhe një hapësirë të sigurt.

Myku i fshehur

Nëse keni aromë të rëndë në shtëpinë tuaj, era mund të vijë nga myku në mure sepse këtu ndodhet zakonisht. Myku mund të jetë toksik, kështu që ne duhet të jemi vërtet të kujdesshëm, ta spikasim dhe të heqim qafe. Disa nga shkaqet e shumta të mykut janë probleme me ulluqet, rrjedhjet hidraulike ose ventilim të dobët në banjë ose kuzhinë.

Çfarë duhet të bëni:

 • Nëse zona e mykur është e vogël, atëherë mund ta pastroni vetë me sapun dhe ujë. Edhe më mirë, përdorni një shkumë të veçantë anti-myk ose uthull. Aplikojeni direkt, dhe pastaj pastrojeni.
 • Në rastin e zonave më të mëdha, ku myku është ndoshta toksik, do të duhet të telefononi një profesionist.
 • Por më e rëndësishmja, parandalimi është gjithmonë zgjidhja më e mirë. Mundohuni të mbani gjithçka të thatë, përdorni ventilim të mirë për të kontrolluar lagështinë në dhomat e prekura.

Problemet elektrike

© shutterstock.com © shutterstock.com

Nëse vëreni një erë të keqe peshku që vjen nga askund në shtëpi, me siguri keni tela jofunksionues. Kjo është mënyra se si dallohet një problem elektrik. Sipas ekspertëve, telat dhe pjesët plastike, kur digjen ose shkrihen, lëshojnë erën e peshkut ose urinës.

Çfarë duhet të bëni:

 • Në këtë rast, edhe nëse mund të vini re telin ose burimin elektrik nga vjen era, është gjithmonë mirë të telefononi një elektricist pasi problemet elektrike mund të jenë jashtëzakonisht të rrezikshme.
 • Pasi të zgjidhet problemi, pika do të ndalojë së lëshuari erë.

Gazi

© shutterstock.com © shutterstock.com

Rrjedhjet e gazit janë një gjë e rrezikshme për t’u marrë me to. Nëse vëreni erën e vezëve të kalbura në shtëpinë tuaj, atëherë ekziston një shans i mirë që të keni një rrjedhje gazi.

Çfarë duhet të bëni:

 • Në këtë rast, gjëja e parë që duhet të bëni është të fikni njehsorin e gazit dhe të mos ndizni asnjë dritë ose pajisje të tjera. Dilni nga shtëpia dhe telefononi kompaninë tuaj të gazit që të vijë të kontrollojë dhe rregullojë çështjen. Gjithashtu, informoni fqinjët për të.
 • Kur gjithçka zgjidhet me këtë problem, hapni dyert dhe dritaret për të ventiluar zonën dhe lejoni që era të zbehet.

Qilimat

© shutterstock.com

Nëse apartamenti juaj ka qilim nga muri në mur ose në qoftë se keni qilima në shtëpinë tuaj në përgjithësi dhe vëreni një erë të ndyrë që nuk do të largohet, ka shumë të ngjarë se duhet të bëni diçka në lidhje me qilimat tuaj.

Çfarë duhet të bëni:

 • Pastroni qilimat tuaj në mënyrë natyrale duke spërkatur sodë buke mbi to dhe më pas përdorni fshesën me korrent dhe zbrazeni atë. Do të thithë aromat e këqija. Lëreni sodën e bukës brenda natës për të hequr qafe erërat më intensive.
 • Ju gjithashtu mund të provoni një produkt kimik të pastrimit, i cili është krijuar posaçërisht për pastrimin e qilimave, pastruesin me avull, ose – edhe më mirë – merrni një punonjës të pastrimit, për të bërë një punë më profesionale.

Larësja e enëve

© shutterstock.com

Larësja e enëve gjithashtu mund të lëshojë erë të keqe pasi të përdoret për një kohë të gjatë. Lavatriçja, si dhe makinat larëse, duhet të pastrohen herë pas here. Pra, nëse kuzhina juaj vjen erë e keqe, edhe nëse është e pastër, ka të ngjarë të ketë një problem me makinë larëse enësh.

Çfarë duhet të bëni:

 • Provoni të drejtoni makinën tuaj larëse enësh vetëm me një filxhan uthull ose, në vend të uthullit, vendosni pak sodë buke në fund të pjatalarësit. Kjo do të heq çdo erë të keqe.
 • Një gjë tjetër për të bërë, për një pastrim më të thellë, është gjetja dhe pastrimi i filtrit të pjatalarësit ku qëndrojnë të gjithë mbetjet e ushqimit.
 • Gjithashtu, vula gome e derës së saj gjithashtu ka nevojë për pastrim. Mund ta pastroni duke përdorur pak uthull dhe ujë të ngrohtë.

Muret

Epo, është e vërtetë. Muret e shtëpisë sonë mund të lëshojnë edhe aroma marramendëse. Kjo është arsyeja pse ata kanë nevojë për pastrim dhe mbase herë pas here një shtresë të freskët të bojës. Nëse gjithmonë vëreni një erë të keqe kur hyni në shtëpinë tuaj, mbase duhet të shkoni në punë duke pastruar muret dhe tavanet.

Çfarë duhet të bëni:

 • Filloni mënyrën e lehtë dhe natyrale. Përdorni një uthull të bardhë dhe përzierjen e ujit të ngrohtë në një shishe llak, aplikojeni në mure dhe pastaj fshijeni. Do të pastrojë sipërfaqen dhe gjithashtu do të heqë çdo erë të keqe.
 • Një mënyrë tjetër është pastrimi i tij me amoniak. Përzieni një lugë gjelle amoniaku për çdo gotë ujë dhe bëni sasinë që ju nevojitet për muret tuaja. Përveç pastrimit, amoniaku gjithashtu do t’ju ndihmojë të heqni qafe erërat e ndyra dhe të hiqni çdo katran cigare.
 • Aplikoni përzierjen në mure, prisni disa minuta, dhe pastaj pije me ujë të ngrohtë.
 • Gjithmonë mund të aplikoni një shtresë të freskët me bojë, por është më mirë nëse së pari pastroni muret.

/shkollaeshendetit.com

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re