Cila stërvitje mendoni se është më e mirë? Stërvitja për forcë/rezistencë? Vrapi? Futbolli? Pak prej jush do të mendonin notin në këtë pikë. Noti është një kombinim i përsosur i stërvitjes kardio dhe rezistencës. Gjatë të bërit not punojnë shumë krahët, këmbët, shpatullat, ijet dhe pjesa e sipërme e trupit. Noti ka shumë përfitime për shëndetin tuaj dhe mund t’ju ndihmojë edhe me sportet e tjera.

  1. Noti forcon zemrën

Noti sportiv nxit sistemin kardiovaskular dhe stërvit muskujt e zemrës. Presioni i ujit ngushton enët e gjakut në sipërfaqen e lëkurës. Rezultati: gjaku shtyhet përsëri në zgavrën e kraharorit dhe zemra duhet të punojë më shumë. Në terma afatgjatë, zemra përshtatet me ngarkesën dhe bëhet më efikase.

  1. Lehtëson dhimbjet e shpinës dhe problemet e kyçeve

Ankoheni shpesh nga dhimbjet e kyçeve dhe shpinës? Atëherë noti është për ju! Sepse në ujë nyjet dhe disqet ndërvertebrale lehtësohen. Ju gjithashtu mund të forconi muskujt e bustit dhe shpinës me notin. Përveç kësaj, pacientët me artrozë përfitojnë veçanërisht nga sportet në ujë. Për ta vlen rekomandimi i mëposhtëm: lëvizni shumë, por sforconi pak. Kjo është pikërisht ajo që është e mundur me not.

  1. Noti si një ndihmë natyrale për astmën

Noti i bën muskujt e frymëmarrjes më elastike dhe mbështet transportin e mukusit nga mushkëritë – e gjithë kjo është në dobi të personave që vuajnë nga azma. Megjithatë, fillestarët duhet të sigurohen që ngadalë të mësohen me përpjekjet dhe të përfshijnë një fazë ngrohjeje dhe periudha të rregullta rikuperimi. Gjithashtu e rëndësishme: Astmatikët duhet të konsultohen me mjekun e tyre përpara se të ushtrojnë dhe të jenë të përshtatur mirë me mjekimin.

  1. Sporti më i mirë kur je në mbipeshë? Noti!

Të notuarit ka disa përparësi për njerëzit mbipeshë. Ju mund të ushtroheni lehtësisht në pishinë pa e mbingarkuar veten dhe të përmirësoni vetëdijen e trupit me kalimin e kohës. Meqenëse qarkullimi i gjakut, kockat dhe nyjet e njerëzve që janë shumë mbipeshë shpesh janë të stresuar paraprakisht, noti është një fillim ideal dhe i butë që paraprin ushtrimet e rregullta. Dhe veçanërisht për njerëzit e patrajnuar, rreziku i ulët i lëndimit është një plus.

  1. Noti si një stërvitje për të gjithë trupin

Kur notoni, ju forconi të gjitha grupet e muskujve, veçanërisht nëse ndryshoni stilin tuaj të notit: stërviten muskujt e gjoksit, shpatullave, krahëve dhe këmbëve në veçanti. Kur zvarriteni, forca vjen kryesisht nga krahët, por ju stërvisni edhe shpatullat dhe bustin. Muskujt e shpinës përfitojnë më shumë nga noti në shpinë.

  1. Humbni peshë në mënyrë të shëndetshme me not

Noti gjithashtu mund të shënojë për sa i përket konsumit të kalorive – një arsye më shumë për të zëvendësuar palestrën me pishinën: një person me peshë 80 kilogramë përdor rreth 344 kilokalori në orë kur noton ngadalë dhe rreth 768 kur noton me shpejtësi. Me zvarritje të shpejtë madje mund të shpenzojë deri në 900 kalori. Konsumi i kalorive në ujë është kaq i lartë sepse trupi ka nevojë për energji për të kompensuar ndryshimin e temperaturës në ujë.

Megjithatë, nëse doni të humbni peshë duke notuar, duhet të stërviteni rregullisht. Kolegji Evropian i Shkencave Sportive (ECSS) dhe Kolegji Amerikan i Mjekësisë Sportive (ASCM) rekomandojnë 250 minuta ushtrime të moderuara në javë për të humbur peshë. Kjo është rreth katër orë stërvitje në javë. Për të siguruar që noti të mbetet i shëndetshëm dhe të mos çojë në lëndime, nuk duhet të mbingarkoni veten në fillim dhe ngadalë të rrisni ngarkesën e stërvitjes.

  1. Noti ju mban të rinj

Notarët janë biologjikisht 20 vjet më të rinj se sa thuhet në patentën e shoferit. Noti ka efekte pozitive në presionin e gjakut, nivelet e kolesterolit, shëndetin e zemrës, sistemin nervor qendror, kiminë e gjakut.

 

Përshtati në Shqip: Marsida Bregasi

Burim:  https://www.aok.de/pk/magazin/sport/fitness/7-gruende-warum-schwimmen-so-gesund-ist/

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re