7 efektet negative tĕ konsumimit tĕ kafesĕ

1- Diabeti
Kafeina e gjetur nĕ kokrrat e kafesĕ mund tĕ rrisĕ rrezikun e diabetit. Kĕta persona duhet tĕ shmangin konsumin e kafesĕ dhe tĕ monitorojnĕ vazhdimisht nivelin e sheqerit nĕ gjak.

2- Kafeja, stresi, tensioni nervor
Konsumimi i tepĕrt i kafesĕ çon nĕ çlirimin e hormonit tĕ kortizolit ( hormoni i stresit), norepinephrine dhe epinephrine. Substancat kimike qĕ gjenden nĕ kokrrat e kafesĕ rrisin rrahjet e zemrĕs, tensionin dhe presionin e gjakut.

Njerezit mendojnĕ qĕ duke konsumuar kafe ata arrijnĕ tĕ relaksohen dhe tĕ rrisin energjitĕ e tyre, por nĕ fakt nuk ĕshtĕ kĕshtu. Shmangni konsumin e kafesĕ pĕr tĕ mbajtur larg stresin dhe tensionin.

3- Osteoporoza
Konsumi i tepěrt i kafesĕ bĕn qĕ kockat e juaja tĕ humbasin dendĕsinĕ e tyre pasi kafeina bĕn shkarkimin e kalciumit nga kockat. Eliminoni kafenĕ dhe merrni suplemente tĕ kalciumit nĕ mĕnyrĕ qĕ tĕ parandaloni osteoporozĕn.

4. Djegiet e zemrĕs dhe refluksin acid.
Kĕto mund tĕ jenĕ shkaktuar nga konsumimi i tepert i kafesĕ ashtu siç ndihmon nĕ uljen e sphincter esofageal. Kafeina e lartĕ dhe pijet me gaz ose energjike shkaktojnĕ probleme zemre.

5. Diarrea
Konsumi i tepĕrt i kafesĕ mund tĕ shkaktojĕ diarre. Ĕshtĕ mirë qĕ gjatĕ stinĕs sĕ verès ku diarrea ĕshtĕ mĕ e shpeshtĕ tĕ shmanget konsumi i kafesĕ.

6. Ulçer, aciditet

Pĕrbĕrĕsit qĕ gjenden tek kafeja mund tĕ irritojnĕ stomakun dhe zorrèt. Shmangni konsumin e kafesĕ.

7. Probleme me tretjen
Prodhimi i acidit klorogjenik nĕ momentin e konsumit tĕ kafesĕ stimulohet mĕ shumĕ kur kafeja konsumohet me stomak bosh sidomos ne mĕngjes. Ky acid nĕ fakt duhet tĕ prodhohet nĕ fakt nĕ momentin e kondumimit tĕ ushqimit pĕr tĕ ndihmuar nĕ proçesin e tretjes.

/shkollaeshendetit.com

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re