Numri i gazetarëve të vrarë palestinezë nga ushtria izraelite që nga 7 tetori është rritur në 73, thanë sot autoritetet në Gaza.

Shifra përfshin tre gazetarë që u vranë sot në sulmet ajrore izraelite në Rripin e Gazës, tha në një konferencë për shtyp Ismail Thawabteh, kreu i zyrës mediale të qeverisë me bazë në Gaza.

Një nga tre të vrarët sot ishte Montaser Al-Sawaf, kameraman i pavarur i Anadolus që raportonte në Gaza. Vëllai i tij dhe të afërm të tjerë u vranë gjithashtu nga sulmet.

Thawabteh gjithashtu vuri në dukje se numri i përgjithshëm i të vdekurve palestinezë në Gaza që nga 7 tetori ka kaluar në mbi 15.000, duke përfshirë 4.000 gra dhe 6.150 fëmijë.

Duke kundërshtuar thirrjet ndërkombëtare për një armëpushim të qëndrueshëm, ushtria izraelite rifilloi intensivisht sulmet e saj në gjithë Rripin e Gazës herët sot pas përfundimit të pauzës humanitare, duke shkaktuar qindra viktima në mesin e palestinezëve.

Burimi: AA

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re