Skip to content

8 rekomandime se si të përballoni të nxehtët gjatë ditëve të verës

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Si të mundim të nxehtët gjatë ditëve të verës? Gjeni më poshtë 8 rekomandime:

1. Merrni ujë me vete: Kudo ku shkoni, merrni me vete një shishe me ujë të ftohtë

2. Shmangni: alkoolin, çajin, kafen, ushqimet pikante dhe të kripura që mund të rrisin dehidrimin

3. Freskohuni: Freskoni mjediset me ventilator ose kondicioner

4. Çlodhuni: Sigurohuni që keni fjetur dhe pushuar mjaftueshëm

5. Vishuni lehtë:  Vishni rroba të lehta, me ngjyra të hapura dhe të pambukta

6. Ushqehuni shëndetshëm: Konsumoni më shumë ushqime të freskëta, si sallatë dhe fruta, pasi ato përmbajnë shumë ujë

7. Bëni dush: Dushi me ujë të ftohtë ju ndihmon të freskoheni në ditët e nxehta

8. Qëndroni në hije: Mbani një kapele ose merrni ombrellë për hije nëse jeni jashtë në një ditë të nxehtë/ Shendeti.com.al

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë