Ngrirësi është një dhuratë e vërtetë për dashamirët e ruajtjes së produkteve gjysëm të gatshme. Por akoma, ka produkte që janë plotësisht të padëshirueshme për t’u ngrirë.

Në leximin më poshtë do të rëndisim tiparet e disa produkteve që nuk duhet të përpiqeni t’i ngrini, sepse asgjë e mirë nuk do të vijë prej kësaj ngrirje.

Makarona të gatuara

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com

Pas ngrirjes, ato shndërrohen në një rrëmujë jo të shijshme me aromë niseshteje. Pjata e përfunduar mund të ruhet në frigorifer, por mos harroni se duhet të mbani një produkt të tillë për jo më shumë se 2 ditë. Nëse, megjithatë, ka nevojë për ngrirje, atëherë është më mirë të gatuani makaronat jo plotësisht dhe t’i përzieni me vaj ulliri para se t’i vendosni në një enë, kjo do të parandalojë që ato të ngjiten së bashku.

Pije në kanaçe alumini

© Egor4eg / Pikabu

Mjafton të bëni këtë gabim vetëm një herë për ta mbajtur mend: pijet në kanaçe nuk kanë vend në ngrirës. Është e thjeshtë: lëngu brenda zgjerohet dhe prish kanaçen, si rezultat, pija e derdhur do të prishë shijen e produkteve që janë të vendosura aty.

Ëmbëlsira me spërkatje

© Depositphotos.com

Nëse pas festës ka copa ëmbëlsirash që nuk mund t’i hani në festën tjetër, është më mirë t’u thoni lamtumirë menjëherë. Spërkatjet ose thërrimet në frigorifer do të thithin lagështi dhe do të zbuten, duke prishur shijen e ëmbëlsirave. Është më mirë të ruhet në frigorifer për një maksimum prej një jave.

Gatime me bazë xhelatinën

© Nattarada_N / Shutterstock

Enët në të cilat përdorni xhelatinë nuk duhet të ngrihen, pasi formon kristale kur shkrihen. Kështu, gatimi i përgatitur humbet formën dhe shijen. Një pjatë e tillë mund të ruhet në frigorifer deri në 6 muaj.

Salca

©unsplash

Salcat e zakonshme dhe salcat që përdorin miell ose niseshte misri do të ndahen kur të ngrijnë. Është mirë që salcën e tepërt ta mbyllni fort dhe ta vendosni në frigorifer, por mund ta ruani për jo më shumë se një javë.

Vezë në guaskë

© Depositphotos.com

E bardha e vezës përmban një mesatare prej 76% ujë, që do të thotë se kur një vezë e papërpunuar është e ngrirë, ekziston një probabilitet i lartë që lëvorja të shpërthejë, kjo mund të lehtësojë depërtimin e baktereve brenda nga sipërfaqja e lëvozhgës. Por të verdhat e mbetura pas përdorimeve në kuzhinë mund të ndahen në forma dhe të ngrihen.

Avokado

©unsplash

Ashtu si me djathin e butë, avokadot në frigorifer do të humbin strukturën e tyre kremoze. Është më mirë të ruani një avokado të pjekur në një enë hermetike në frigorifer, por edhe këtu do të mbetet e freskët për vetëm 1-2 ditë.

Pure patatesh

© Ahanov Michael / Shutterstock

Patatet pure të ngrira janë vetëm si një mundësi e fundit, pasi që pas shkrirjes shija e gatimit do të humbasë në mënyrë të pakthyeshme, por ende mund të përdoret, për shembull, për tavat.

/shkollaeshendetit.com

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re