Numri i të vdekurve nga tërmeti i dhunshëm që goditi Marokun mbrëmë është rritur në 820, shkruan në faqen e saj media marokene Medias24.

 

Të lënduarit, janë të paktën 672, prej të cilëve 205 janë në gjendje të rëndë.

 

Qendra gjeofizike e Marokut raportoi se tërmeti me magnitudë 6.8 goditi zonën Ighil në Atlasin e Lartë.

 

Ighil, një zonë malore me fshatra të vegjël bujqësore, ndodhet rreth 70 km në jugperëndim të Marrakech.

 

Me qindra ndertese jane shkaterruar plotesisht ndersa shume te tjera jane demtuar pjeserisht.

 

MIjera e mijera qytetare kane mbetur pa nje strehe nderkohe qe situata me emegjente lidhet me dhenien e gjakut per shume persona te mbetur te plagosur.

 

Tërmeti shkatërrues që goditi kete vend ishte aq i forte saqe u ndje deri në Portugali dhe Algjeri.

 

Kjo gje u raportua nga Instituti Portugez për Detin dhe Atmosferën dhe agjencia e mbrojtjes civile e Algjerisë, e cila mbikëqyr reagimin emergjent.

 

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re