Skip to content

9 Sjellje që na i Kanë Ngulitur Mamatë Tona, Por që Nuk Kanë Asnjë Dobi

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Do të duket se ka kaluar shumë pak kohë që kur nënat dhe gjyshet tona ishin të reja. Në fakt, është e vërtetë se gjysmë shekulli është vetëm një gjë e vogël për historinë.

Por në të njëjtën kohë, shumë ka ndryshuar që atëherë.

Ne vendosëm të bëjmë një sondazh dhe të kujtojmë se cilat zakone nga e kaluara ende ndeshen në çdo hap. Dhe gjithashtu mendoni pse ata nuk i përkasin më jetës sonë të përditshme.

Nuk mund t’i hedhësh rrobat

Gjatë rinisë së nënave dhe gjysheve tona, gjërat vlenin sa pesha e tyre në ar, edhe nëse ato ishin grisur ose mbuluar me njolla kokëforta, ato vazhduan të visheshin në shtëpi. Dhe nëse e njëjta bluzë më në fund i mbijetoi kohës së saj, atëherë një fazë e re e priste – si leckë për larjen e dyshemesë ose fshirjen e pluhurit.

Sigurisht, në kohën tonë, një cikël i tillë i gjërave madje meriton lëvdata për mirëdashjen mjedisore. Sidoqoftë, nuk duhet të harrojmë se rrobat e shtëpisë në të vërtetë mund të jenë të rehatshme dhe të bukura në të njëjtën kohë, dhe gjithçka e panevojshme mund të riciklohet ose t’u jepet atyre në nevojë.

Dhe nuk ka asnjë mënyrë për të pirë çaj pa ëmbëlsira

Për të qenë i sinqertë, ne vetë ende shpesh pimë çaj ekskluzivisht me biskota. Ose karamele. Ose të paktën me disa qerasje të shijshme. Zakoni për të marrë “diçka për çaj” i krijuar që nga fëmijëria është bërë një traditë e vërtetë.

Sidoqoftë, sot mund të shijoni shijen e vetë çajit.

Mos harroni kurrë se çfarë mendojnë njerëzit

Varësia nga ajo që mendojnë të tjerët është ngulitur fort në trurin e bashkëmoshatarëve të gjysheve tona. Mendimet e miqve, kolegëve, fqinjëve dhe madje edhe të huajve u morën parasysh kur zgjidhni një dhëndër për një vajzë dhe një veshje për të shkuar në dyqan. Dhe, natyrisht, të jetosh me një sy të vazhdueshëm ndaj të tjerëve bëhet shumë më e vështirë.

Por brezi ynë gjithnjë e më shpesh e ndërton jetën ekskluzivisht sipas rregullave të veta dhe mund të hidhet në dyqanin tjetër ushqimor me rroba shtëpie.

  • Kur i vesh atletet, gjyshja më thotë: “Pse shkon gjithmonë në palestër? Njerëzit do të mendojnë se nuk ke këpucë verore. “Dhe unë i përgjigjem asaj:” Më lër të shkoj pa pantallona të shkurtra, përndryshe njerëzit do të mendojnë se nuk kam pantallona. “Ne nuk folëm më për këtë. © xeniebooo / Twitter

Blini produkte ekskluzivisht për përdorim në të ardhmen. Asnjëherë nuk e dini se çfarë ndodh

Të gjitha llojet e mungesave të mallrave çuan në faktin se produktet bliheshin gjithmonë praktikisht me shumicë. Kabinetet e kuzhinës ishin të mbushura me dhjetëra qese drithërash, shishe me gjalpë dhe qese me 5 kilogramë sheqer. Dhe megjithëse sot raftet e dyqaneve janë gjithmonë të mbushura me kapacitet, zakoni i brezit të vjetër për të blerë për përdorim në të ardhmen ende nuk ka shkuar askund. Por mos harroni se gjithçka ka një datë skadimi dhe hedhja e gjërave të prishura do të jetë shumë zhgënjyese.

Nëna ime ende merr periodikisht 5 pako oriz ose makarona në supermarkete menjëherë. Edhe pse në mund të ketë plot pako me to. Per cfare? “Epo, çfarë nëse ato papritur nuk shitën më, dhe këto janë të preferuarat e mia.”

Dhe shërojeni veten në maksimum

Infuzione barishtore dhe kremra mjekësore. E gjithë kjo u përdor në mënyrë aktive nga brezi i vjetër, sepse trajtimi “natyral” është gjithmonë më i mirë se “çdo trajtim kimik”. Megjithëse, duhet ta pranojmë, aktualisht ekziston një ekstrem tjetër – zakoni i hapjes së çantës së ndihmës së parë dhe pirjes së një sërë ilaçesh sipas gjykimit pa shkuar tek mjeku. Sigurisht, ju vetë e kuptoni se nuk ia vlen ta bëni këtë.

  • Prandaj i them vetes: shko te mjeku në rastin e parë, sepse të pish ilaçe kundër dhimbjeve në vend të mëngjesit, drekës dhe darkës nuk është normale, së shpejti do të rrëzoheni si një gjysh i vjetër. Por gjithashtu unë kurrë nuk shkoj fare tek mjeku. © erphidrine / Twitter

Trajtoni gjërat e reja në një mënyrë të veçantë

Me siguri të gjithë kanë historinë e tyre se si një kuletë ose një çantë e paraqitur tek gjyshja në një paketë të bukur shkoi në dollap për të pritur atë orë shumë të dashur për të ecur. Dhe kjo orë mund të mos ketë ardhur me vite.

Fatkeqësisht, një shtyrje e tillë mund të zbatohet edhe për gjërat që mund ta bëjnë jetën më të lehtë. Të gjitha llojet e pajisjeve shtëpiake apo edhe një fshesë me korent. Edhe pse brezi i vjetër është mjaft në gjendje t’i përdorë këto gjëra.

  • Mami në punë u prezantua me një multicooker. A e dini sa kohë qëndroi në kuti para përdorimit të parë (dhe pastaj me iniciativën time)? 5 vite.

Dhe kurrë mos iu ankoni askujt gjatë konflikteve

E mbani mend fjalën fyese “fshehtas” nga fëmijëria juaj? Shpesh i përndjek nënat tona në moshë madhore, kur situatat e diskutueshme do të zgjidhen në çdo mënyrë, thjesht jo duke iu drejtuar zyrtarëve më të lartë. Por brezi ynë nuk ka më frikë të shkruajë të gjitha llojet e deklaratave dhe kërkesave kur është e nevojshme.

Po ju a peshoheshit shpesh në dyqane, dhe shërbimet ofroheshin dobët? Nëna ime, gjithashtu, është përballur vazhdimisht me këtë. Dhe ajo kurrë nuk shkroi për këtë as në librin e ankesave, as edhe një përmbledhje në faqe. Unë thjesht erdha për të folur drejtpërdrejt me shitësit, duke u premtuar atyre se herën tjetër (nëse kjo ndodh përsëri) patjetër do të ketë ankesa.

Po dhe në një sallon mamit tim i lyen flokët në atë mënyrë që e gjithë trikoja në anën e pasme ishte njollosur me bojë. Ajo foli, por përsëri, asgjë. Edhe paratë nuk u kthyen.

Mos harroni se gazetat janë shumë të rëndësishme

Sot ne i kemi harruar praktikisht gazetat në letër, sepse çdo informacion është gjithmonë fjalë për fjalë – në një celular. Por gjyshet tona ende i blejnë këto materiale të shtypura. Dhe ata gjithashtu arrijnë t’i përdorin ato në të gjitha sferat e jetës së tyre – të fshijnë pasqyrat me gotat dhe të mbështjellin ushqimin.

  • Një herë gjyshja më kërkoi të merrja 2 gazeta. Mendova se ajo thjesht donte të lexonte, por ajo bëri kapele prej tyre në mënyrë që të mos na binte dielli. © ********* / Twitter

Dhe ardhja e mysafirëve është një arsye për të vendosur tryezën më madhështore sipas të gjitha rregullave

Brezi ynë i vjetër ka një marrëdhënie vërtet të veçantë me ushqimin. Sapo të shkoni për një vizitë, tryeza mbushet menjëherë me një mal të tërë me pjata të ndryshme. Kjo është e kuptueshme: në vitet e mëparshme, festa të tilla të pasura nuk ishin vetëm një shenjë e mikpritjes, por edhe një tregues i statusit.

Brezi aktual gjithnjë e më shumë preferon të mos humbasë kohë të çmuar në kuzhinë dhe të gatuajë diçka më të thjeshtë. Dhe më shpesh pa majonezë.

  • Kisha probleme me stomakun, ndryshova dietën time dhe jam ndjerë mirë për nja dy vjet. Por të vizitosh nënën e të dashurit tim është ferr. Kujdesi për të është të ushqehesh sa më shumë që të jetë e mundur. Gatimi pa shije, i yndyrshëm, i skuqur, me një sasi të madhe majoneze. Asnjë bindje nuk funksionon, ajo e mbush atë deri në fund, ofendohet nëse nuk hani. Si rezultat, çdo vakt kthehet në makth për mua. Marrëdhënia tashmë nuk është e ngrohtë, unë ulem duke përzgjedhur dhe më pas e qortoj veten për problemet me shtyllën kurrizore. © Heard / Ideer

/shkollaeshendetit.com

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë