Skip to content

A a do e sulmojë Kina Tajvanin, siç Rusia Ukrainën?

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Kreu i Agjencisë Qendrore të Inteligjencës së SHBA (CIA) pretendon se Kina është e vendosur të përdorë forcën në Tajvan dhe se përvoja e Rusisë në Ukrainë ndikon vetëm në llogaritjet e Pekinit se kur dhe si të pushtojë, jo nëse.

Drejtori i CIA-s, William Burns, tha se Kina ndoshta e pa në Ukrainë se “edhe me përdorimin e forcës së madhe, nuk mund të siguroni fitore të shpejta dhe vendimtare”.

Kina pretendon territorin vetëqeverisës të Tajvanit, ku u formua një qeveri në vitin 1948, dhe nuk përjashton përdorimin e forcës për të marrë kontrollin e ishullit.

Duke folur në një forum sigurie në Aspen, Burns tha se Kina ishte “e shqetësuar” nga lufta pesë-mujore e Rusisë në Ukrainë, të cilën ai e karakterizoi si një “dështim strategjik” nga presidenti Vladimir Putin, pasi ai shpresonte të rrëzonte shpejt qeverinë në Kiev.

“Ndjenja jonë është se ndoshta ka më pak të bëjë me atë nëse udhëheqja kineze do të zgjedhë të përdorë forcën për të marrë kontrollin e Tajvanit brenda disa vitesh, sesa se si dhe kur do ta bëjnë atë”, tha Burns.

“Unë mendoj se mësimi që udhëheqja kineze dhe ushtria po mësojnë është se ju duhet të grumbulloni një forcë shumë të fortë nëse do të mendoni për të në të ardhmen,” shtoi ai.

Komentet e Burns vijnë në mes të tensioneve të vazhdueshme midis Uashingtonit dhe Pekinit për një sërë çështjesh, duke përfshirë tregtinë dhe Tajvanin, pasi Presidenti i SHBA Joe Biden zbuloi planet për një telefonatë me homologun e tij kinez Xi Jinping, që do të ishte biseda e parë telefonike midis dy liderëve në katër muaj.

“Unë mendoj se do të flas me presidentin Xi brenda dhjetë ditëve të ardhshme,” tha Biden.

Pelosi (nuk) vjen në Tajvan

Zemërimi i Pekinit u rrit në fillim të kësaj jave kur u njoftua se kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA-së Nancy Pelosi planifikoi të vizitonte Tajvanin muajin e ardhshëm, ndërsa USS Benfold, një shkatërrues amerikan, kaloi nëpër ngushticën e Tajvanit në të njëjtën kohë.

Pekini ka thënë se do të përgjigjet me “masa të forta” nëse Pelosi vjen për të vizituar, por Biden shprehu dyshime të mërkurën nëse kjo do të ndodhte.

“Unë mendoj se ushtria nuk mendon se është një ide e mirë tani, por nuk e di se çfarë po ndodh me këtë,” tha Biden.

Pekini për “ribashkim paqësor”

Burns hodhi poshtë spekulimet se Xi mund të bënte lëvizje në Tajvan pas një takimi të Partisë Komuniste më vonë këtë vit, por tha se rreziqet po “bëheshin më të mëdha” me kalimin e kohës.

“Nuk do ta nënvlerësoja vendosmërinë e presidentit Xi për të marrë kontrollin e Tajvanit”, tha ai.

Duke folur para Burns në një forum në Kolorado, ambasadori i Kinës në SHBA, Qin Gang, tha se Pekini ende preferon “ribashkimin paqësor”, por akuzoi SHBA-në për mbështetjen e forcave që mbrojnë “pavarësinë” e Tajvanit.

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë