Ambasadori rus në BE, Vladimir Chizhov hodhi poshtë paralajmërimet e SHBA për një sulm të mundshëm rus në Ukrainë të mërkurën. “Sa i përket Rusisë, ju siguroj se nuk do të ketë sulme këtë të mërkurë. Nuk do të ketë përshkallëzime të mëtejshme në javën e ardhshme, as javën pas, as muajin tjetër,” tha Chizhov në një koment të botuar këtë të mërkurën në të përditshmen gjermane Die Welt.

“Luftërat në Evropë rrallë fillojnë të mërkurën,” shtoi ai. Qeveria amerikane ka thënë se konsideron një inkursion të mundshëm rus në Ukrainë para përfundimit të Lojërave Olimpike Dimërore në Kinë të dielën.

Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e NATO-s akuzojnë Rusinë për përgatitjen e një sulmi të ri ndaj Ukrainës, pas aneksimit të Krimesë në vitin 2014, dhe Rusia i mohon këto akuza.

Por Chizhov dënoi pretendimet amerikane për një sulm të mundshëm në Ukrainë. “Kur bëni akuza – veçanërisht akuza shumë të rënda kundër Rusisë – ju jeni gjithashtu përgjegjës për sigurimin e provave. Përndryshe është shpifje.” Ai pyeti: “Pra, ku janë provat?”

Ambasadori i bëri thirrje përsëri Perëndimit që të marrë seriozisht shqetësimet e sigurisë së Rusisë.

“Kur partnerët tanë më në fund dëgjojnë shqetësimet tona legjitime, procesi i pajtimit nuk do të zgjasë shumë. Do të jetë në interes të të gjithë evropianëve nga Lisbona në Vladivostok, por edhe të vendeve të tjera në botë,” tha ai.

Kremlini po kërkon që NATO të kufizojë të gjitha aktivitetet në Evropën Lindore dhe zotohet të mos pranojë ish-republikat sovjetike – si Ukraina – si anëtarë të rinj. Moska kërkon gjithashtu ndalimin e vendosjes së sistemeve të armëve, duke përfshirë sistemin antiraketë të SHBA-së, pranë kufijve të Rusisë.

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re