Ministrja Gjermane për Europën dhe Klimën, Anna Luhrmann ka dhënë pak shpresa për vendin tonë në procesin integrues drejt Bashkimit Europian.

Gjatë një konference të përbashkët me zv.kryeministrin Arben Ahmetaj, ajo dha një përgjigje diplomatike duke thënë se po punohet që të gjendet një zgjedhje e përshtatshme.

A do të ndahet Shqipëria nga Maqedonia e Veriut për integrimin drejt BE-së?
“Për ne është me rëndësi thelbësore të ecim sa më shpejt me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, deri tani kemi marrë rezultate shumë pozitive. Angazhohemi që të gjejmë një të afërt më të mundshme zgjedhjen më të përshtatshme të kësaj çështje”, tha Anna Luhrmann.

A do të merret vendimi mara qershorit për tu ndarë nga Maqedonia e Veriut?
Ahmetaj: Kryeministri Rama ka nisur konsultimin publik për disa çështje sensitive për të na ndihmuar për të marr vendime të duhura.

në Facebook, klikoni Join Group

/faxweb

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re