Skip to content

A ka lidhje familjare me Sorosin? Kongresmeni amerikan për shpalljen e Berishës “non-grata”: Mesa duket Blinken nuk guxon të flasë për…

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Përfaqësuesi republikan i Nju Jorkut, Lee Zeldin, kërkoi, për herë të tretë, fakte nga Sekretari i Shtetit Antony Blinken në lidhje me sanksionet kundër ish-presidentit dhe kryeministrit shqiptar Sali Berisha, një kritik i George Soros, i cili ka shkëmbyer publikisht goditje me miliarderin e ekstremit të majtë në shumë raste. Ndoshta-jo rastësisht, Blinken ka lidhje familjare me Sorosin, gjë që ngriti disa pikëpyetje kur ai sanksionoi Berishën në fillim të majit.

“Kanë kaluar pesë muaj që kur kam bërë kërkesën time origjinale, e cila është në thelb më shumë se koha e mjaftueshme për t’iu përgjigjur në mënyrë adekuate. Kjo është tani kërkesa ime e tretë për informacion shtesë që nga ngritja e çështjes së sanksionimit të Sali Berishës me Sekretarin Blinken gjatë seancës dëgjimore të Komisionit të Punëve të Jashtme të Dhomës së Përfaqësuesve më 7 qershor 2021”- u shpreh Kongresmeni.

Kongresi luan një rol të rëndësishëm mbikëqyrës për degën ekzekutive, duke përfshirë Departamentin e Shtetit, megjithatë zyra ime ka marrë pak detaje alarmante në përgjigje të pyetjeve të mia. Është e papranueshme dhe e dyshimtë që Departamenti i Shtetit nuk e ka përmbushur mjaftueshëm këtë kërkesë për informacion shtesë në kohën e duhur dhe në vend të kësaj ka zgjedhur të ngadalësojë një kërkesë të Kongresit për transparencë.

Rep. Zeldin iu referua lidhjes së Soros kur fillimisht mori në pyetje Blinken gjatë takimit të Komitetit të Punëve të Jashtme të Dhomës së Përfaqësuesve në qershor për sanksionet drastike që erdhën “me sa duket nga askund”. “Ai njihej gjithashtu se ishte një kundërshtar agresiv i George Soros. Çfarë informacioni specifik mund të ndani me komitetin në këtë kohë për të justifikuar këtë lëvizje dramatike?” pyeti Zeldini.

Në përgjigje të pyetjes, Blinken mohoi të kishte ndonjë komunikim me Soros, por tha se ai nuk mund të flasë për askënd tjetër në Departamentin e Shtetit. Kur u vu nën presion mbi provat për korrupsion, Blinken tha se të gjitha protokollet e duhura u ndoqën duke mos ofruar asnjë provë për korrupsion.

Gjatë marrjes në pyetje, Blinken iu përgjigj me qetësi Zeldin, ndërsa e siguroi atë se do të ishte në gjendje të siguronte provat për korrupsionin e supozuar pas seancës, por nuk do t’i jepte ato atje. Dhe sigurisht, kjo ishte e gjitha një mashtrim, dhe kjo dëshmi ende nuk ka dalë në sipërfaqe pavarësisht kërkesave të shumta.

Departamenti i Shtetit u shmang në përgjigjen e tyre fillestare (dhe të vetme) ndaj Zeldin në qershor, duke argumentuar në thelb “ne hetuam veten dhe bëmë gjithçka siç duhet”, duke shkruar; “Departamenti i Shtetit mund të konfirmojë se ka ndjekur procedurat e vendosura për të përcaktuar se ai ishte i përfshirë në korrupsion të konsiderueshëm në kohën kur ai ishte një zyrtar publik”, por përsëri, nuk u dha asnjë provë.

Në gusht, Zeldin u përgjigj duke pyetur se si po vijnë sanksionet tani, pavarësisht se Berisha u largua nga detyra në 2013 gjatë administratës Obama-Biden. Zeldin kërkoi një përgjigje me shkrim dhe takim me zyrtarin përkatës të Departamentit të Shtetit për të diskutuar në thellësi dhe për të shqyrtuar çdo inteligjencë të re për korrupsionin e supozuar dhe procesin që Departamenti përdori “që çoi në këto sanksione tetë vjet dhe dy administrata presidenciale të SHBA-së më vonë”.

Është mungesa e përgjigjes ndaj atyre pyetjeve që promovuan letrën e fundit të Zeldin.

Dhe sigurisht që ka shumë pyetje për t’iu përgjigjur.

Siç e dokumentoj në librin tim të ardhshëm mbi George Soros:

Përgjegjës për dhënien e fakteve mbi korrupsionin e supozuar të Berishës në Departamentin e Shtetit është Instituti i Menaxhimit Lindje-Perëndim. Instituti drejtohet nga një grua e quajtur Delina Fico e cila ka titullin Drejtoreshë e Shoqërisë Civile. Instituti i Menaxhimit Lindje-Perëndim është një nga dy grupet e krijuara nga Soros (tjetri është Universiteti i Evropës Qendrore) që ai thotë se “i parashikon si institucione të përhershme”. Fico dikur ishte fejuar me presidentin socialist shqiptar Edi Rama dhe më pas u martua me Bledi Çuçin, një nga aleatët më të ngushtë të Ramës.

Me sa duket, Blinken nuk mund të flasë në emër të askujt tjetër në Departamentin e Shtetit kur bëhet fjalë për lidhjet e tyre me Sorosin, apo edhe me babanë e tij. Babai i Antony, Donald Blinken dhe gruaja e tij Vera financuan Arkivat e Shoqërisë së Hapur të Vera dhe Donald Blinken në Universitetin e Evropës Qendrore të Soros (CEU), i cili strehon një koleksion dixhital të dokumenteve historike hungareze. Treshja janë fotografuar edhe bashkë. Në një raport të Rrjetit të Fondacioneve Soros nga viti 2002, babai i Blinken renditet në Bordin e Administratorëve për CEU i treti pas Soros (kryetar) dhe Aryeh Neier.

Donald Blinken ishte ambasador i SHBA-së në Hungari nga viti 1994 deri në 1998, pikërisht kur Soros po hapte dyqanin atje, dhe ai dhe gruaja e tij kishin lidhje të ngushta me qeverinë socialiste.

Blogu i përditshëm Hungarez Spectrum, i cili krenohet me Sorosin mes donatorëve të tij, e festoi Blinken si një sekretar të mundshëm të shtetit pas zgjedhjeve të vitit 2020, sepse “Hungaria nuk do të harrohet në katër ose ndoshta tetë vitet e ardhshme në Uashington”.

Pasi Blinken u konfirmua si sekretar i shtetit, gazeta hungareze Magyar Nemzet e quajti atë “lajm të madh për George Soros”.

Dhe kjo ngre pyetjen më të madhe nga të gjitha, a është Departamenti i Shtetit Biden duke bërë kërkesën e Soros?

/faxweb

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë