Dr.Alket Koroshi
(Mjek nefrolog)

Kosi i thjeshtë ose i pa ëmbëlsuar mund të jetë një mënyrë e shkëlqyer për njerëzit me diabet për të marrë një dozë të mirë proteinash, kalciumi dhe probiotikësh. Ju do të dëshironi të rishikoni numrin e karbohidrateve në etiketë për të ditur se çfarë efekti mund të ketë kosi në sheqerin tuaj në gjak.

Kosi mund të jetë një opsion i shkëlqyeshëm për mëngjes me lëndë ushqyese ose një rostiçeri e lehtë. Nëse nuk është i ëmbëlsuar , është i ulët në karbohidrate dhe i lartë në proteina. Kjo do të thotë se nuk do të shkaktojë rritje të sheqerit në gjak tek njerëzit me diabet, si burimet e tjera të karbohidrateve.
Mund të ketë edhe përfitime shtesë për njerëzit me diabet?
Ushqimet e fermentuara, si kosi, përmbajnë baktere të mira të quajtura probiotikë. Është treguar se probiotikët përmirësojnë shëndetin e zorrëve. Hulumtimet mbi shëndetin e zorrëve janë në vazhdim, por bakteret e zorrëve dhe shëndeti i përgjithshëm mund të luajnë një rol në një sërë kushtesh shëndetësore, duke përfshirë obezitetin dhe diabetin.
Hulumtimet e fundit tregojnë se konsumimi i kosit mund të lidhet me nivele më të ulëta të glukozës dhe rezistencës ndaj insulinës, si dhe me presionin e ulët të gjakut sistolik.
Për më tepër, një analizë Journal of Nutrition e 13 studimeve të fundit arriti në përfundimin se konsumimi i kosit, si pjesë e një diete të shëndetshme, mund të zvogëlojë rrezikun e diabetit të tipit 2 tek të rriturit e shëndetshëm dhe të moshuar.
Çfarë e bën një kos të shkëlqyeshëm?
Shumica e produkteve të qumështit kanë një indeks të ulët glicemik (GI). Kjo i bën ato ideale për njerëzit me diabet. Për të përfituar sa më shumë nga kosi juaj, kontrolloni etiketat përpara se të blini. Nëse dëshironi përfitimet e zorrëve nga probiotikët, zgjidhni një kos që përmban kultura të gjalla dhe aktive.
Kushtojini vëmendje edhe etiketës së produktit ne supermarket. Shumë kos kanë sheqer të shtuar. Zgjidhni opsionet që përmbajnë 10 gram (g) sheqer ose më pak per nje racion.
Kërkoni kos që janë të pasura me proteina dhe me pak karbohidrate, siç është kosi pa aromë. Kontrolloni qartë etiketat, pasi përmbajtja e sheqerit midis markave – madje edhe midis shijeve brenda së njëjtës markë – mund të ndryshojë në mënyrë drastike.
Cili kos është më i mirë?
Ju mund të pyesni veten nëse një stil është më miqësor ndaj diabetit se të tjerët. Përgjigja është e gjitha në sasinë e kulluar çdo lloj kosi. Ndryshe nga kosi i zakonshëm, kosi i vendit tone kullohet për të hequr hirrën e lëngshme dhe laktozën. Kjo e bën atë më të trashë dhe kremoze. Lajmi i mirë për njerëzit me diabet është se kosi i pa ëmbëlsuar mund të përmbajë deri në dyfishin e proteinave dhe gjysmën e karbohidrateve të kosit të zakonshëm. Megjithatë, jogurti me qumësht të plotë mund të përmbajë pothuajse tre herë më shumë yndyrë se kosi i zakonshëm. Zgjidhni opsionet e kosit me pak ose pa yndyrë nëse yndyra është një shqetësim për ju.
Çfarë duhet pasur kujdes. Kaloritë dhe karbohidratet gjithashtu mund të fshihen në shtesa shtesë si karamele, arra dhe granola. Këto mund të kontribuojnë në rritjen e sheqerit në gjak.
Është më mirë të zgjidhni produktin tuaj të preferuar të kosit të thjeshtë dhe të shtoni vetë mbushjet e dëshiruara. Në këtë mënyrë, ju mund të kontrolloni madhësinë e shërbimit dhe sheqernat e shtuara. Provoni një kombinim të boronicave të freskëta dhe bajameve të prera në feta. Ju gjithashtu mund të shtoni fara liri të bluar, fara chia dhe luleshtrydhe të prera në feta.
Sa i përket ëmbëltuesve artificialë, hulumtimet e reja po i bëjnë ekspertët të këshillojnë kujdes, veçanërisht për njerëzit me diabet dhe rezistencë ndaj insulinës. Ndërsa ata fillimisht u tregtuan si një mënyrë për të ndihmuar njerëzit të provojne shijen e tyre të ëmbël dhe të menaxhojnë peshën e tyre, hulumtimet e fundit sugjerojnë se ëmbëlsuesit artificialë mund të nxisin në fakt shtimin e peshës dhe ndryshimet në bakteret e zorrëve.
Nëse dëshironi të shmangni ëmbëlsuesit artificialë, frutat e freskëta vazhdojnë të jenë një mënyrë më e shëndetshme dhe më natyrale për të ëmbëlsuar kosin tuaj. Mund të përzieni edhe me salcën e mollës pa sheqer si një mënyrë e shpejtë për të ëmbëlsuar natyrshëm kosin tuaj.
Pra si perfundim, kërkoni kos që janë të pasura me proteina dhe me pak karbohidrate.
Zgjidhni kos që nuk kanë më shumë se 10 g sheqer dhe 15 g karbohidrate për racion.
Shmangni kosin me mbushje të paketuara të përfshira.
Mos blini kos pa lexuar etiketën e produktit.
A ju ndihmojne keto?
Ashtu si me shumë gjëra, moderimi është çelësi. Mjeket rekomandojne aktualisht që të rriturit të marrin deri tre racione bulmeti çdo ditë. Ndërsa ky rekomandim është i diskutueshëm në mesin e disa ekspertëve të shëndetit, kontrolli i sheqerit në gjak pasi të keni ngrënë kos është një mënyrë e shkëlqyer për të identifikuar se si ndikon kosi tek ju. Kosi i thjeshtë i pa ëmbëlsuar mund të jetë një mënyrë e shkëlqyer për njerëzit me diabet për të marrë një dozë të mirë proteinash, kalciumi dhe probiotikësh.
May be an image of food
All reactions:

9

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re