Shalqiri shihet shpesh si një nga pjesët më të mira të verës, por sa shumë shalqi është i tepërt?

Ne do të hedhim një vështrim se çfarë ndodh nëse e teproni aksidentalisht. Nëse e doni shalqirin dhe e prisni me padurim sezonin e verës çdo vit në mënyrë që të kënaqeni, nuk jeni vetëm. Është fruti i pestë më i popullarizuar! Ka vetëm diçka për marrjen e një kafshimi të freskët dhe të lëngshëm që ngjall ndjenjën nostalgjike të verës së fëmijërisë.

Përpara se të filloni ta blini atë me shumicë dhe ta hani atë në çdo rast, ia vlen të dini se shumë gjëra të mira mund të kenë rezultate negative. Është e mundur të hani shumë nga ky frut vere, por cili është kufiri? Sa shumë shalqi është shumë? Ne jemi gati të zbulojmë. Ndërsa shalqiri është një mënyrë mjaft e shëndetshme për të mposhtur nxehtësinë, mund ta teproni, veçanërisht për shkak të përmbajtjes së tij të sheqerit, megjithëse ka rreziqe të tjera.

Sipas Udhëzimeve dietike të USDA-së, është më mirë të kufizoni konsumin tuaj në dy tasashalqi, ekuivalenti me 300 gramë, nëse ky është i vetmi frut që do të konsumoni në çdo ditë të caktuar. Kjo do t’ju lejojë ende të përfitoni nga përfitimet ushqyese që mund të ofrojë shalqiri. Siç u përmend, çdo gjë më shumë se 300 gram është shumë. Sa më shumë të hani, aq më shumë ka të ngjarë të përjetoni rreziqet e lidhura.

Shalqiri është një frut me indeks të lartë glicemik, që do të thotë se mund të rrisë nivelet e sheqerit në gjak më lart dhe më shpejt se frutat e tjera. Njerëzit me dieta me indeks të lartë glicemik janë në një rrezik më të lartë të problemeve kardiovaskulare dhe diabetit të tipit 2. Ngrënia e tepërt e shalqirit mund të shkaktojë probleme me stomakun dhe tretjen si diarre, fryrje, fryrje dhe gazra./TCH

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re