Mit: Pijet e nxehta me shumë mjaltë, limon dhe xhenxhefil do të qetësojnë dhimbjet e fytit.
Faktet: Për ata që janë të prirur drejt metodave natyrale për të shëruar të ftohtin, një pije e nxehtë që përmban mjaltë, limon dhe xhenxhefil duhet të jetë në krye të listës. Fatmirësisht mund të ketë më shumë për këtë sesa thjesht optimizëm!

Mjalti përdoret për qetësimin e fytit-studimet që hetojnë infeksionet e frymëmarrjes tek fëmijët me simptoma që variojnë nga një kollë e lehtë dhe rrjedhje të hundëve deri në ethe gjetën se një dozë gjatë kohës së natës e mjaltit mund të ketë një ndikim të vogël, por efektiv në kollën e tyre dhe t’i ndihmojnë ata të flenë më mirë. Është e rëndësishme të kujtoni se mjalti nuk duhet t’u jepet fëmijëve më të vegjël se 12 muaj.

Një shije perfekte që bashkohet me mjaltin, limoni është i pasur me vitaminë C dhe bioflavonoide mbrojtëse, sidomos në lëkurën e tij, kështu që ia vlen të përdoret. Megjithëse ka studime të kufizuara që mbështesin përdorimin e tij në shërimin e kollës, lëngu i limonit përmban veti të tjera antibakteriale. Xhinxher ofron një shije të ngrohtë për pijet e nxehta dhe është përdorur për qëllime mjekësore përgjatë gjithë historisë.

Përdoret për të lehtësuar një sërë sëmundjesh nga përzierjet deri në të ftohtin e zakonshëm, ethe dhe dhimbje të fytit, efikasiteti është falë përbërjeve aktive, duke përfshirë gingerols.

/shkollaeshendetit.com

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re