Turqia ka lëshuar një njoftim që e ndalon atë të hyjë në hapësirën ajrore dhe ujëra në brigjet e saj të Detit të Zi, për të lejuar testimin e armëve, me sa duket të premten, duke përfshirë njësitë e saj të mbrojtjes raketore ruse S-400, një javë pasi ato u transferuan rajon.

Megjithëse Ankaraja ka testuar tashmë një sistem raketash tokë-ajër vitin e kaluar, ku ushtrime shtesë mund të përkeqësojnë tensionet me Shtetet e Bashkuara, aleati i saj i NATO-s, i cili ka kundërshtuar fuqimisht blerjen e sistemit nga Moska, duke argumentuar se S-400 përbën një kërcënim për sistemet e mbrojtjes së NATO-s.

Uashingtoni u përgjigj vitin e kaluar duke përjashtuar Turqinë nga programi amerikan i avionëve luftarakë F-35 dhe duke kërcënuar të vendoste sanksione.

Shtrirja deri në 400 kilometra

Lira turke ka qëndruar afër niveleve të saj më të ulëta që kur videot në mediat lokale javën e kaluar treguan se raketat S-400 ishin zhvendosur në veri nga pozicionet pranë Ankarasë, njoftoi Reuters.

Turqia ka lëshuar një NOTAM mbi ndalimin e fluturimit në hapësirën ajrore në zonën afër qytetit bregdetar Sinop, për shkak të një testi radari dhe shkrepjes së mundshme të municioneve të drejtpërdrejta në orën 6 të 16 tetorit.

Avionët këshillohen të shmangin zonën deri në një lartësi prej 200,000 metrash (61,000 metra).

Më parë këtë javë, Turqia lëshoi ​​një njoftim detar mbi trajnimin e qitjes dhe dy njoftime të tjera mbi trajnimin ushtarak.

Njoftimet turke të dërguara përmes sistemit NAVTEX tregojnë se stërvitja e qitjes do të mbahet në 16 dhe 17 Tetor.

Sistemi S-400 është një nga më të përparuarit në botë, dhe është i pajisur me radar me rreze të mesme deri në distancë të gjatë, i cili mund të zbulojë dhe gjurmojë avionët që vijnë dhe e lëshojë një breshëri raketash në objektiva në një distancë deri në 400 kilometra.

Senatorët po bëjnë thirrje për sanksione

Turqia nënshkroi me Rusinë një marrëveshje për blerjen e S-400 në vitin 2017.

Dorëzimi i katër baterive të para me raketa, me vlerë 2.5 miliard dollarë, filloi në korrik të vitit të kaluar.

Ankaraja ka kryer teste radari më parë, por testimi i përdorimit të armëve të zjarrit do të jetë i pari në radhë.

Pasi u shfaqën video të raketave S-400 dhe filluan të qarkullonin raporte të provave të planifikuara, dy senatorë amerikanë përsëri i bënë thirrje administratës së Presidentit Trump javën e kaluar për të vendosur sanksione ndaj Turqisë.