Presidenti palestinez Mahmoud Abbas udhëtoi të hënën në Gjermani për kontrolle mjekësore, thanë zyrtarët palestinezë, duke cituar Al Jazeera dhe agjenci.

Abbas, 85 vjeç, ka marrë pjesë në ngjarje publike ditët e fundit dhe nuk ka pasur asnjë tregues se ai është i sëmurë. Ai mori dozën e tij të parë të vaksinës së koronavirusit muajin e kaluar.

Lideri palestinez ka qenë në gjendje të dobët shëndetësore për një kohë të gjatë dhe në 2018 ai u shtrua në spital për shkak të pneumonisë. Po atë vit, ai u shtrua në një spital të SHBA-së për probleme shëndetësore gjatë një udhëtimi për t’iu drejtuar Këshillit të Sigurimit të KB.

Abas u fluturua me helikopter jordanez nga kompleksi presidencial i al-Muqata në Ramallah (Bregun Perëndimor të okupuar) në Amman, kryeqyteti i Jordanisë.

Pas mbërritjes, ai foli shkurtimisht për zhvillimet e fundit që kanë tronditur skenën politike jordaneze dhe përsëriti mbështetjen e tij për Mbretin Abdullah II.

Largimi i Abbas për në Gjermani vjen më pak se dy muaj para zgjedhjeve të para në Palestinë në 15 vjet. Zgjedhjet parlamentare janë caktuar për 22 maj dhe zgjedhjet presidenciale për 31 korrik.

Abbas, i cili u zgjodh president i Autoritetit Palestinez në zgjedhjet e fundit në 2005 pas vdekjes së Yasser Arafat, nuk ka njoftuar ende nëse do të kandidojë përsëri.