Temperaturat në javën e dytë të janarit do të bien ndjeshëm, kryesisht në zonat malore deri në -10 gradë, ndërsa ditën e hënë dhe të martë vendi do të përfshihet nga stuhi të forta ere.

Shërbimi Meteorologjik Shqiptar ka sjell parashikimin e motit për 5 ditët e ardhshme:

Për shkak të masave ajrore të thata dhe me origjinë veriore në qarkullim kryefjala e
motit për këtë javë do të jenë ditët me diell. Përjashtim të lehtë do të
bëjnë vranësirat kalimtare për nesër ditën e Hënë në zonat malore të
verilindje dhe juglindjes deri në orët e mesditës.

Më pas vranësirat e pakta kalimtare do të ketë ditën e Enjte kryesisht përgjatë orëve të mesditës dhe ato të pasdites.

Për tu theksuar është se temperaturat në orët e mëngjesit do të jenë në vlera
negative në pjesën më të madhe të vendit duke krijuar ngrica të forta
kryesisht përgjatë relieveve malore. Me pikun më të lartë ditën e Martë
dhe të Mërkurë temperaturat minimale pritet të arrijnë nga -10ºC në
zonat malore deri në -1ºC në zonat bregdetare.

Gjithashtu për tu theksuar është se si përgjatë ditës së sotme ashtu dhe ditën e Hënë
dhe atë të Martë do të ketë erë intensive (stuhi ere) me drejtim nga
kuadrati i veriut dhe shpejtësi që do të arrijë deri në 20-30m/s.
Intensiteti i erës do të bjerë nga dita e Mërkurë duke fryrë e qetë.

Qëndroni me SH.M.U për përditësime të herëpashershme.