Administrata e SHBA-së për shkak të uraganit Maria kërkon 13 miliardë dollarë nga Kongresi

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Paratë duhet t’i ndihmojnë Porto Rikos të rimëkëmbet nga efektet e Uragani Maria, shkruan Al Jazeera, .
Administrata e Trump do të kërkojë nga Kongresi i SHBA 13 miliardë dollarë ndihma të reja në Puerto Rico dhe zona të tjera të prekura nga fatkeqësitë natyrore dhe kërkesa ka të ngjarë të dërgohet javën e ardhshme, thanë burime nga Kongresi të hënën.

Paratë duhet t’i ndihmojnë Porto Rikos të rimëkëmbet nga efektet e Uragani Maria, i cili kishte shkatërruar territorin e SHBA, duke e lënë pjesën më të madhe të ishullit pa energji elektrike dhe ujë të pijshëm. Është vlerësuar se rindërtimi në ishull do të kushtojë më shumë se 30 miliardë dollarë.
Burimet nga Kongresi thanë se nuk kishin numrin e saktë të kërkesave të reja për dhënien e ndihmës, por thanë se ajo ishte 13 miliardë dollarë brenda asaj që është duke u shqyrtuar./

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë