Skip to content

Afrika e Jugut humb kryepeshkopin me famë

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Është shuar në moshën 90-vjeçare Kryepeshkopi Desmond Tutu, fitues i Çmimit Nobel për Paqe dhe veteran i shquar i luftës kundër aparteidit në Afrikën e Jugut. Lajmin për ikjen e tij nga kjo botë u dha nga Presidenca vendase, transmeton Reuters.

“Vdekja e Kryepeshkopit Paqësor Desmond Tutu është një tjetër kapitull i trishtuar në lamtumirën e kombit tonë ndaj anëtarëve të brezit të Afrikës së Jugut që na la borxhli dhe çliroi Afrikën e Jugut,” tha Presidenti Cyril Ramaphosa.

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë