Agron Gjekmarkaj debat me Albana Vokshin: PD ka rrahur themeluesit e saj, Cekën, Zogajn e Imamin dhe ka manipuluar zgjedhjet, ti na thua u fye Berisha

k1-1.jpg

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Në fjalën e mbajtur në mbledhjen me dyer të mbyllura të Kryesisë deputeti Agron Gjekmarkaj e ka konsideruar Kuvendin e 18 dhjetorit si mundësinë që të mundet përçarja dhe që t’i jepet një shans bashkimit.

Pasi dëgjoi shqetësimet e Vokshit për “dhunën psikologjike ndaj drejtuesve lokalë të lidhjes së gruas”, Gjekmarkaj solli në vëmendje se “dajaku ka qenë instrument komunikimi i kësaj partie!”.

Gjekmarkaj tha se PD ka rrahur themeluesit e saj, opozitën dhe ka manipuluar zgjedhjet dhe për këto duhet të kërkojë falje edhe Lulzim Basha.

Sonte është një natë reflektimesh ! Mbajta shënime kur folën kolegët ! U tha këtu që kriza filloi se humbëm zgjedhjet! Nuk është kështu! Ne patëm një kongres në korrik që për mua mbetet një kujtim i shëmtuar ! Duke filluar nga fjalimi i Zotit Basha dhe i të gjithëve ju me radhe! 

Fjalime propagandë, të gjithë ju u iket problemeve qe trashëgonim, qe e gjitha një fasade hipokrizie! A e dini pse? Sepse ju mendonit që Basha dhe Berisha janë bashkë gjithmonë dhe patë interesat tuaja! Jua thashë disa miqve si folët kësisoj? Qeshnin! Ja thashë Flamurit para RTSH ”e shkatërrove armikun me atë fjalim”! Qeshëm të dy. Foli vetëm Mark Marku, ju tha të vërteta të rënda. Heshtët.

E mbështeta vetëm unë me shkrime. Pas datës 9 Shtator ndryshoi gjithçka. Filluan problemet e statutit, filloi kriza. E nisi Sali Berisha për arsye personale. Mua nuk do më dëgjoni kurrë duke share Sali Berishën  konsideroj personalitet politik me shqisa unike por gjykim kam. 

Ai e di qe nuk e fiton betejën me SHBA dhe ka filluar betejën me Lulzim Bashën. Ndaj duke parë këtë kontekst moral vendosa te marr ane dhe të mbështes zgjedhjen e Bashës. Dëgjova zonjën Vokshi të flasë për dhune psikologjike ndaj drejtueseve lokale të lidhjes se gruas! Nëse kjo ndodh është turp shume turp! Por le ta themi një gjë -Dajaku ka qene instrument komunikimi i kësaj partie!”, tha Gjekmakraj.

Ndër të tjera deputeti demokrat ka bërë thirrje për rindërtim të PD-së, që të mos jetë më një parti e lidershipit, por e gjithë anëtarësia të jetë aksioner në të.

Kjo parti ka rrahur themeluesit e vet, Neritan Cekën, Preç Zogajn, Arben Imamin, ka rrahur opozitën dhe ka manipuluar zgjedhjet, ka rrahur të persekutuarit ndaj duhet te ndahemi nga çdo forme dhune. Lulzim Basha nëse është burrë të kërkoje falje edhe për këto. U fol për emërimet e Kryesisë. 

Për mua kjo është një turp. Për çdo gjë duhet garë, për të gjithë, kuptimi është një gjë e shpifur. Tani të flasim për Kongresin. Po ky kuvend është një legjitimim i Foltores. Jam i sigurte qe nuk do bëhej kurrë nëse nuk do ishte ky presion dhe kjo krize. Ky kongres është legalizim i krizës dhe dëshirës suaj.

Berisha e vendosi vete datën 11 nuk pyeti asnjeri. PD mund të ketë organe te këqija, kryetar me probleme, Kryesi të paaftë por ama këto kemi dhe këto po e legalizojnë kongresin. Hajdeni të mblidhemi te gjithë! Ta bëjmë atë të vërtete! Ta rindërtojmë PD-ne. 

Mos te jete me një parti e lidershipit, por e të gjithë anëtarëve të jenë aksioner në të. Kjo parti tu kërkojë falje intelektualëve qe i zboi vit pas viti. Kjo parti ta përbuzë më në fund banalitetin dhe statusin e idiotit kaq prodhimtar ne PD. Duhet një kongres i vërtetë ku të gjithë asetet e saj të jenë aty. 

Albana mikja ime thotë uaaa Basha fyeu Doktorin po se dëgjon Doktorin se çfarë thotë për Bashën dhe tjerët! Sado që e çmojmë Sali Berishën, njeri si ne është dhe ai, njerëz me gjak jemi dhe ne! Po miq jemi ne krize të rëndë madje. Kongresi i datës 18 është mundësia që të mundim përçarjen dhe t’i japim një shans bashkimit. Ne rastin më të mirë konflikt me SHBA është folklor në rastin më të keq e dini vete”, shtoi deputeti demokrat.

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë