Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Lulzim Basha do të përballet nesër me shumicën e deputetëve, të cilët do t’i kërkojnë në mbledhjen e grupit të largohet nga drejtimi i Partisë Demokratike.

 

Përgjatë gjithë javës Basha ka takuar deputetët, duke u përpjekur të garantojë mbështetjen e tyre, por lëvizjet e tij nuk kanë dhënë rezultat.

 

Shumica e deputetëve kanë firmosur një kërkesë për largimin e tij, dhe një pjesë e tyre kanë firmosur për përjashtimin e tij nga grupi parlamentar, në rast se Basha refuzon të largohet.

 

 

Sipas Salianjit, rezultati i 6 marsit tregoi se opozita duhet të bashkohet për të fituar, duke mbështetur bashkimin me të gjithë ata demokratë që sot mbështesin Sali Berishën.

 

Te gatshem per bashkimin e demokrateve pa lulzim bashen eshte edhe komisioni i rithemelimit te partise demokratike. Belind kellici shpjegon se nje prej arsyve per shtyrjen e kuvendit te pd ne 30 prill eshte krijimi i nje hapesire bashkimi.

 

Këlliçi shpjegon se për shkak te fushatës zgjedhore, u vonua procesi i ristrukturimit te strukturave te pd dhe kuvendi i 22 marsit duhej shtyre.

 

Mbetet për t’u parë se çfarë do të ndodhë gjatë këtyre javëve ne dy kampet e krijuara ne partine demokratike; a do te arrijne apo jo ato te bashkohen  ne 30 prill, kur sot ndajne te njejtin qendrim kunder lulzim bashes por nuk kane te njejtin qendrim per liderin historik te pd sali berisha.

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë