Një padi pritet kundër disa mbështetësve të arrestuar të Presidentit Trump, të cilët sulmuan Kapitolin të mërkurën ndërsa policia po zgjeron kërkimin për autorë të tjerë.

Në një konferencë shtypi natën vonë, Shefi i Policisë së Uashingtonit Robert Contee tha se 47 nga 52 arrestimet kishin të bënin me një shkelje të ndalimit të orës policore COVID që fillon në orën 6 të pasdites, dhe se 26 persona u arrestuan në ndërtesën e parlamentit.

Disa u arrestuan për posedim armësh pa leje ose për shkak se ajo lloj arme ishte e ndaluar.

Contee shtoi se dy pajisje shpërthyese u gjetën në selinë e partive republikane dhe demokratike dhe një molotov u zbulua në Kapitol.

Një grua u vra në përleshjet midis protestuesve dhe policisë dhe tre persona të tjerë vdiqën për shkak të përkeqësimit të shëndetit në trazirat. 14 policë u plagosën, dy prej të cilëve u shtruan në spital.

Nuk dihet nëse agjenci të tjera federale ose lokale të policisë, përfshirë policinë e Kapitolit, kanë bërë arrestime shtesë.

Megjithëse numri i arrestimeve pritet të rritet, numri fillestar është shumë më i vogël krahasuar me më shumë se 300 të arrestuar në protestat e 1 qershorit për vrasjen e zezakut George Floyd. Në atë incident, policia dhe agjentët federalë hodhën bomba tymuese dhe plumba gome për të shpërndarë protestuesit nga Shtëpia e Bardhë dhe për të lejuar Trump që të ecte nëpër atë shesh Lafayette me një Bibël në dorë.

Megjithëse forcat e sigurisë u kritikuan atëherë se qenë shumë agresive, policia e Kapitolit tani përballet me pyetje se pse nuk bënë asgjë më shumë për të siguruar Kapitolin dhe pse ata lanë shumë protestues nga ndërtesa pa arrestime.

Kryebashkiaku tha që policia ka në plan të thërrasë publikun për ta ndihmuar atë të identifikojë protestuesit, shumë prej të cilëve u fotografuan në Kapitol dhe mund të shihen pa maskë në videot virale në mediat sociale.

“Ne do të jemi vigjilentë. Ne mendojmë se disa prej tyre duhet të mbajnë përgjegjësi,” tha Bowser.

FBI gjithashtu i kërkoi publikut t’u siguronte atyre materiale të tilla si foto, video dhe informacione të tjera dhe për të ndihmuar agjentët të identifikonin njerëzit që “nxisnin dhunë në mënyrë aktive”. Bowser gjithashtu zgjati shtetrrethimin në 15 ditë për të kufizuar lëvizjen e njerëzve nëpër qytet.