Alarmi mjedisor i referohet studimeve që kanë treguar sesi shumimi midis peshqve të kultivuar dhe peshqve të egër prodhon pasardhës që piqen herët, duke minuar aftësinë e specieve për t’u riprodhuar në natyrë.

 

Salmoni i kultivuar që preu litarin u gjet në të paktën 32 lumenj në veriperëndim të Islandës. Sipas postimeve në mediat sociale që nuk u konfirmuan më vonë nga lajmet zyrtare, një foto tregonte peshk të mbuluar me morra deti, një parazit që mund të jetë vdekjeprurës për peshqit e egër. .

 

Instituti Islandez i Kërkimeve Detare dhe Ujërave të ëmbël (MRI) ka konfirmuar se peshq të kultivuar janë gjetur në disa lumenj. Javën e kaluar, policia islandeze hapi një hetim nëse Peshku Arktik ka shkelur ligjet që rregullojnë të korrat.

 

Ndërkohë zhytësit e specializuar, të paguar nga Arctic Fish, po ndjekin të arratisurit. Drejtori i Përgjithshëm i kompanisë, Stein Ove Tveiten, i cili së bashku me anëtarët e bordit përballet me deri në dy vjet burg nëse shpallet fajtor për neglizhencë, kërkoi falje për incidentin.

 

 Vitin e kaluar, një tjetër kompani e kultivimit të salmonit, Arnarlax, u gjobit me 705,000 £ për mosraportimin e  arratisjes së 81,000 peshqve në vitin 2021. 

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re