Aleanca e re: Orban e Le Pen, kundër “brutalitetit ideologjik” të BE-së

w_57256462.webp.webp

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Kryeministri konservator hungarez Viktor Orbán dhe liderja e ekstremit të djathtë francez, Marine Le Pen, folën në Budapest kundër “brutalitetit ideologjik” të BE-së dhe “mbytjes së Evropës nga emigrantët”.

Kandidatja e partisë së Asamblesë Kombëtare për zgjedhjet presidenciale në prill 2022, Le Pen mund të dalë në raundin e parë, sipas sondazheve, dhe ajo u përpoq të forconte statusin e saj në Budapest me kryeministrin hungarez që paraqitet si një mbrojtësi i Evropës.

“Hungaria, nën udhëheqjen tuaj, është edhe një herë në ballë të luftës për lirinë e popullit në vitin 2021”, tha kandidatja për presidencën franceze në një konferencë të përbashkët për shtyp me kryeministrin hungarez.

“Në tetor, mendimet tona na çojnë te heronjtë e kryengritjes së vitit 1956”, tha Le Pen për kryengritjen kundër regjimit komunist të asaj kohe të mbështetur nga sovjetikët.

Brutaliteti ideologjik

Para gazetarëve, Le Pen dhe Orban së bashku kritikuan ashpër të ashtuquajturin prej tyre “brutalitet ideologjik” të Bashkimit Evropian, duke hedhur poshtë çdo parim të përparësisë së ligjit evropian mbi ligjin kombëtar, i cili qëndroi fuqishëm në anën e Polonisë, e cila po udhëheq një mosmarrëveshje të tillë me Brukselin.

“Ky parim imponohet nga manovrat dhe gjyqësori polak justifikon plotësisht të drejtën e tij për të përcaktuar dhe zbatuar rregullat bazë të paktit të tij kombëtar”, tha Le Pen.

“Kërcënimet me sanksione, përjashtim, janë dhunë e rrallë kundër Hungarisë dhe Polonisë”, shtoi ajo.

Le Pen kritikoi “qeverinë e centralizuar të Brukselit, të dehur nga vetë ekzistenca dhe plotfuqia e saj”. Të dy Orban dhe Le Pen u bashkuan me Aleancën e Kombeve, një grup i ri i krahut të djathtë.

“Partner bashkëpunimi”

Orban, partia e të cilit Fidesz u largua nga grupi i Partive Popullore Evropiane (EPP) në Parlamentin Evropian në mars, tha se ai “po kërkonte një partner për bashkëpunim në epokën e re”.

Në këtë, partia e Marina Le Pen është “e pashmangshme”, tha ai dhe përshëndeti “mbështetjen” e saj ndër vite.

Le Pen përshëndeti “guximin dhe vendosmërinë” e kryeministres hungareze dhe u zotua se nëse ajo zgjidhet presidente vitin e ardhshëm, ajo “do të mbështesë Francën dhe popullin e saj për të ridrejtuar Bashkimin Evropian nga brutaliteti ideologjik i të cilit shkel vetë idenë e sovranitetit.”

Më pas ajo përsëriti qëndrimin e saj për migrimin, të cilin e quajti “murtaja nga e cila popujt tanë duhet të mbrohen”.

Evropa dëshiron një “përmbytje emigracioni” dhe “efektet katastrofike (të politikave të tilla) po ndihen në të gjitha nivelet,” tha ajo.

 

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë