Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit ka publikuar listën me 136 artistë të cilët janë kundër shembjes së godinës dhe pro restaurimit të saj.

Ndërsa godina kaloi ën pronësi të Bashkisë së Tiranës, u morr vendimi për shembjen e saj. Por kjo solli reagimin e opozitës, si edhe të shumë artistëve të cilët e kanë bërë të qartë se nuk do ta lejojnë godinën që të prishet.

“Artistët e teatrit, filmit, muzikës dhe përkthyesit, që janë pro restaurimit të dy teatrove kombëtare, mbeten shumë më tepër se ushtarët e partisë, që u rreshtuan prapë sot pas udhëheqësit.”, ishte mesazhi i aleancës në Facebook.

Lista

Roza Anagnosti
Aurel Plasari
Gulielm Radoja
Fatos Lubonja
Justina Aliaj
Stefan Çapaliku
Sesilia Plasari
Kastriot Çipi
Elona Caslli
Edmond Budina
Ardian Vehbiu
Bujar Asqeriu
Naun Shundi
Vasjan Lami
Mehdi Malka
Alert Çeloaliaj
Robert Budina
Besmir Bitraku
Taulanda Jupi
Romir Zalla
Bashkim Zahaj
Bujar Llapaj
Ilir Mërtiri
Besnik Doshlani
Alban Zadeja
Bujar Alimani
Anila Bisha
Leonard Hamitaj
Suela Bako
Anderson Gurra
Leka Doko
Gert Izeti
Avni Abazi
Fatbardh Marku
Ermela Teli
Ermira Hysaj Çerkozi
Klodian Hoxha
Ramiz Gjini
Rita Gjeka
Marsel Rupi
Esela Pysqyli
Gëzim Rudi
Gentian Zenelaj
Simon Shkreli
Ledian Gjeçi
Adnan Kastrati
Françeska Hysi
Alessia Xhemalaj
Florian Çanga
Alfred Zeneli
Redjan Mulla
Donard Hasani
Adriana Tolka
Anxhela Çikopano
Aldjon Matarangasi
Arbër Jakllari
Artur Selmani
Driada Dervishi
Elma Dorezi
Enerjeta Jani Fuga
Ervin Bejleri
Esmeralda Metka
Arqile Nasho
Gladiola Harizaj
Rozina Prendi
Koloreto Cukali
Melisa Kodhelaj
Lida Radoja
Saimir Zeneli
Ermela Ruri
Blerim Gjoci
Klodjana Keco
Herion Mustafaraj
Endri Çela
Rudi Erebara
Ferdinand Hysi
Rajmonda Shundi
Besnik Bisha
Andi Begolli
Bora Kulla Beltoja
Artur Lena
Sulejman Rushiti
Kushtrim Bekteshi
Ylli Trajçe
Spartak Papadhimitri
Tefta Bejko
Bruna Borova
Dritan Sejamini
Adrian Zagori
Xhevdet Doda
Julia Ilirjani
Najada Elmazi
Dritan Biba
Xhuliano Brisku
Alban Qela
Mendim Murtezi
Erjeta Cufaj
Naser Rafuna
Kastriot Shehi
Sokol Angjeli
Xhemil Tagani
Florind Belliu
Marsela Lena
Sokol Cahani
Arben Shaka
Dajana Nenaj
Oriana Cama
Donald Shehu
Florian Kokona
Shpetim Emanuel Dajçi
Xhovalin Gjoka
Mexhit Prençi
Ersila Rezhda
Muzafer Shkira
Neritan Liçaj
Ismet Drishti
Agim Xhafka
Eldon Luarasi
Natasha Lako
Ermira Gjata
Primo Shllaku
Eneida Topi
Laura Nezha
Zehrudin Dokle
Julian Deda
Gramos Gashi
Nigela Ruka
Kledi Kled Kapexhiu
Flonja Kaba
Visjan Ukcenaj
Jona Xhelilaj
Lola Meta
Xhejni Fama
Moris Rama
Zef Deda
Ina Gjonçi