Lideri suprem fetar i Iranit Ali Hosseini Khamenei ka marrë vaksinën e parë të Iranit kundër COVID-19.

Khamenei e quajti zhvillimin e vaksinës një moment “krenarie kombëtare” të premten.

“Shumë më kanë këshilluar prej kohësh për të bërë vaksinën,” tha Khamenei, 82 vjeç, i cili ka një sërë problemesh shëndetësore pasi mori dozën e parë të një vaksine të quajtur COVIran Barekat.

“Unë nuk doja të bëja një vaksinë që nuk është iraniane. Unë thashë se do të presim derisa të prodhohet një vaksinë e brendshme që ne mund ta përdorim,” shtoi ai.

Khamenei tha në janar se vaksinat amerikane dhe britanike “nuk mund të besohen”.

 Tre milion doza në muaj

Testet e vaksinës mbi njerëzit filluan në fund të dhjetorit dhe si pjesë e fazës së tretë të provës, e cila u përfundua kohët e fundit, 24,000 vullnetarë e morën atë.

Në fillim të këtij muaji, vaksina u miratua për përdorim urgjent.

Setad, organizata që zhvilloi vaksinën, pretendon se prodhimi mujor do të arrijë në tre milion doza dhe se së shpejti do të rritet në 11 milion.

Detajet e vaksinës nuk janë lëshuar dhe Setad pretendon se në fazën e dytë të studimit tek njerëzit e moshës 18 deri 75 vjeç, ajo ishte 93.5 për qind efektive.

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re