Alternativa shqiptare “betonon” Zaevin

Зоран_Заев_3060342231101456604_big-1.jpg

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Partia opozitare shqiptare – Alternativa vendosi të pranojë ofertën për t’u bërë pjesë e shumicës parlamentare dhe për të hyrë në qeverinë e Maqedonisë së Veriut.

Vendimi erdhi pas tre takimeve të liderit të Alternativës Afrim Gashi dhe kryeministrit Zoran Zaev, të cilin partia e tij LSDM e autorizoi për të negociuar për rritjen e shumicës së lëkundur parlamentare.

Me anëtarësimin në qeverinë e Maqedonisë së Veriut, Alternativa do të forcojë shumicën parlamentare me katër deputetë rreth LSDM-së dhe partisë më të madhe shqiptare BDI, Ali Ahmeti.

Zëdhënësi i Alternativa-s, Orhan Murtezani tha në një konferencë për shtyp në Tetovë se vendimi për të hyrë në qeveri është marrë nga Këshilli Qendror i partisë me shumicë votash, duke përmendur mbylljen e mosmarrëveshjes së Maqedonisë së Veriut me Bullgarinë dhe fillimin e mundshëm të negociatave me BE-në.

Nga ana tjetër, siç tha Murtezani, Alternativa, si pjesë e qeverisë, do të kërkojë hetim ndërkombëtar për disa çështje gjyqësore në të cilat janë dënuar shqiptarët etnikë.

Pas përpjekjes së dështuar të opozitës së udhëhequr nga VMRO-DPMNE për të rrëzuar qeverinë në parlament më 11 nëntor, Zaev filloi negociatat me Alternativën për të forcuar shumicën parlamentare, e cila më pas ra në 60 deputetë në 120 vende. parlamenti.

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë