Skip to content

Ambasada ruse publikon listën e mercenarëve që luftojnë në Ukrainë: Shqipëria tek 10 ‘top vendet”, sa shqiptarë kanë humbur jetën në 4 muaj luftë

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Ambasada ruse ka publikuar listën e mercenarëve të huaj që kanë shkuar të luftojnë në Ukrainë, duke nisur që ntga data 24 shkurt e këtij viti. Në këtë listë renditet dhe Shqipëria e cila bën pjesë në 10 vendet me numrin më të lartë të luftëtarëve të huaj që i janë bashkuar rezistencës ukrainase. Prej nisjes së luftës 150 shtetas shqiptarë kanë mbërritur në Ukrainë, ndërsa deri ëm sot llogaritet të kenë humbur jetën 42 persona, 40 janë larguar ndërsa 68 janë ende në këtë shtet. Gjithashtu dhe Kosova ka një numër të lartë luftëtarësh, me 6 më shumë se Shqipëria që nga fillimi i okupimit rus. #

në Facebook, klikoni Join Group

/faxweb

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë