Ambasadorët e SHBA dhe BE, Yuri Kim dhe Luigi Soreca janë takuar pak ditë para zgjedhjeve të 25 prillit.
kim soreca

Në një postim në rrjetet sociale, Kim thotë se shumë sfida kanë përpara si zgjedhjet, Reforma në Drejtësi apo integrimi në BE.

Sipas saj, një gjë është e sigurt, bashkëpunimi SHBA- BE për Shqipërinë është më i fortë se kurrë.

Postimi i plotë:

Shumë sfida para nesh – zbatimi i Reformës në Drejtësi, zgjedhjet e 25 prillit, oferta e Shqipërisë për në BE – por një gjë është e sigurt: Luigi Soreca dhe jam dakord që bashkëpunimi SHBA- BE në mbështetje të Shqipërisë është më i fortë se kurrë.

Many challenges before us – implementation of Justice Reform, 4/25 elections, Albania’s EU bid – but one thing is certain: @LSorecaEU and I agree that cooperation in support of is stronger than ever! pic.twitter.com/FmmS0rrUoG

— Ambassador Yuri Kim (@USAmbAlbania) March 29, 2021