Tanket izraelite i afrohen një spitali palestinez. Mjekët dhe stafi mjekësor po paralajmërohen se duhet të largohen me ose pa pacientë. Pasojnë sulme artilerie, edhe pse mijëra njerëz janë ende brenda.

Të hënën, spitali indonezian në Beit Lahia, Gaza, filloi t’i nënshtrohej kësaj. Të paktën 12 persona u vranë në sulmet izraelite në objekt, dhe automjetet e blinduara po i afrohen gjithnjë e më shumë spitalit. Dhe kjo është vetëm qendra e fundit mjekësore për t’u përballur me zemërimin e ushtrisë izraelite.

Gjashtë javë pas fillimit të luftës kundër Gaza-s, sulmet izraelite ndaj spitaleve duken pothuajse si motiv për konfliktin, shkruan Al Jazeera, edhe pse kampet, shkollat ​​dhe kishat e refugjatëve nuk janë kursyer. Të paktën 21 nga 35 spitalet e Gazës janë plotësisht jashtë funksionit, dhe të tjerë janë dëmtuar dhe nuk kanë ilaçe dhe furnizime bazë.

Të dielën, 31 foshnja të lindura para kohe u evakuuan nga spitali Al-Shifa në Rafah në Rripin jugor të Gaza-s pasi u ushqyen me formula të përzier me ujë të kontaminuar për javë të tëra, pa inkubatorë që u mbyllën për shkak të mungesës së karburantit të shkaktuar nga rrethimi pothuajse total i Izraelit. Të paktën tetë foshnja kanë vdekur.

Forcat izraelite kanë pushtuar në mënyrë efektive Al-Shifa-n që nga java e kaluar pasi bombarduan pjesë të spitalit. Ashtu si me spitalet e tjera në Gaza, Al-Shifa strehoi mijëra civilë të zhvendosur nga bombardimet izraelite.

Të premten, ushtria izraelite zgjeroi qasjen e saj në Bregun Perëndimor të pushtuar, ku automjetet e blinduara rrethuan të paktën katër spitale. Spitali Ibn Sina, një nga më të mëdhenjtë në Bregun Perëndimor, u kontrollua. Në fillim të nëntorit, forcat izraelite arrestuan disa pacientë dhe shokët e tyre nga një spital në Jerusalemin Lindor.

Por pse Izraeli po synon spitalet palestineze duke pasur parasysh se kjo gjithashtu sjell kritika të rëndësishme nga organizatat kryesore të të drejtave të njeriut, të cilat i akuzojnë ata për krime lufte?

Zyrtarisht, Izraeli këmbëngul se synon objektet që strehojnë luftëtarët e Hamasit dhe/ose infrastrukturën e tyre.

Izraeli ka pohuar se Hamasi përdor Al-Shifa-n si një qendër komandimi, për shembull. Por Hamasi e mohoi pretendimin dhe disa ditë pasi mori kontrollin e objektit, Izraeli nuk ishte në gjendje të siguronte prova të forta për të mbështetur pretendimet.

Arsyeja e vërtetë që Izraeli po synon spitalet është e ndryshme, sipas Omar Rahman, një bashkëpunëtor në Këshillin e Lindjes së Mesme me qendër në Doha për Çështjet Globale. Është një formë e luftës psikologjike, është qëndrimi i tij.

“Sulmi ndaj spitaleve i tregon popullatës se askund nuk është e sigurt,” tha Rahman për Al Jazeera, duke shtuar se Izraeli po largohej me “mosndëshkim të plotë”.

Tahani Mustafa, analist palestinez në Grupin Ndërkombëtar të Krizave, tha se akti që i bën palestinezët të ndihen të pasigurt në çdo objekt në Rrip ka për qëllim të shtypë çdo formë rezistence: “Kjo është pjesë e një modeli të gjatë të ngacmimit të stafit mjekësor dhe shërbimeve, në të cilat Izraeli u tregon palestinezëve se askush askund dhe asnjë hapësirë ​​nuk janë të sigurt. Është një përpjekje sistematike për të frikësuar popullsinë lokale dhe për të minuar vullnetin e tyre për të rezistuar.”

Gjatë luftës, Izraeli shënjestroi ambulanca të shumta dhe objekte mjekësore në Bregun Perëndimor dhe Gaza, duke pretenduar se luftëtarët palestinezë po i përdornin ato për lëvizje dhe strehim, pa dhënë prova për këto pretendimet.

Izraeli ka në shënjestër ndërtesat civile si spitalet sepse nuk mund të ndëshkohet, thotë Trita Parsi, nënkryetare ekzekutive e Institutit Quincy me qendër në Uashington: “I vetmi monitorim dhe kufizimet e vetme të vendosura që kanë rëndësi janë ato që vijnë nga Shtetet e Bashkuara. Ndërsa protestat nuk kanë rëndësi për sa kohë që Shtetet e Bashkuara refuzojnë të vendosin ndonjë kufizim ndaj veprimeve izraelite”.

Në mungesë të këtij presioni nga SHBA, kombinuar me qeverinë “më ekstreme” dhe më të djathtë që ka pasur ndonjëherë Izraeli, “izraelitët po përfitojnë nga mundësia për të bërë gjëra që përndryshe nuk do të mund t’i bënin”.

Megjithatë, ndërsa lufta zvarritet, SHBA mund të detyrohet të shtyjë aleatin e saj për të zvogëluar intensitetin e sulmeve të saj, pasi imazhi i saj në botë vazhdon të përkeqësohet.

“Pozita globale dhe kredibiliteti i SHBA-së po bie si rezultat i dritës së gjelbër të saj për veprimet izraelite të këtij lloji”, përfundoi Parsi. “Është e mundur që kjo mund të mos zgjasë shumë, sepse dëmi që po i bën Shteteve të Bashkuara është thjesht i patolerueshëm.”

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re