Skip to content

“Anija e parë me drithëra pritet të niset nga Ukraina më 1 gusht”

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Mundësia që anija e parë eksportuese e grurit dhe drithërave të tjera të largohet nga portet e Ukrainës të hënën është e lartë, tha një zëdhënës i presidentit turk Tayyip Erdogan.

 

Zëdhënësi turk tha se qendra e përbashkët e koordinimit në Stamboll pritet të përfundojë punën me rrugët e eksportit shumë shpejt.

 

Rusia dhe Ukraina janë furnizuesit kryesorë globalë të grurit dhe marrëveshja e ndërmjetësuar nga OKB-ja që ata nënshkruan në Stamboll javën e kaluar synon të lehtësojë krizën ushqimore dhe të ulë çmimet globale të drithërave që janë rritur që nga pushtimi rus.

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë