Skip to content

Ankandi: a ju pëlqen ky Ford Escort MkII i vitit 1978?

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Në 25-vjetorin e vdekjes së Lady D, një nga makinat e saj del në ankand.

Është ndoshta i vetmi Escort RS Turbo që Ford e ka lyer me të zezë.

Diana kishte një problem me Fords dhe kjo nuk ishte e vetmja gjë që drejtoi. Princi Charles i kishte dhuruar asaj një Ford Escort 1.6 Ghia në maj 1981, i cili u hodh në ankand në korrik 2021. Për një kohë, Lady D ngiste një kabrio të kuqe, të cilën oficerët e saj të sigurisë thuhet se nuk e pëlqenin. Sipas Silverstone Auctions, Lady Diana pa dhe donte një Escort RS Turbo.

Kjo u morr vesh në departamentin e marrëdhënieve me publikun e Fordit dhe u bë diçka shtesë që të dallohej. Sigurisht që princesha ka mbajtur një profil të ulët dhe ndryshimet janë mjaft delikate. Makina ishte e lyer me ngjyrë të zezë.

Motori i Ford Escort RS prodhoi 132 kuaj fuqi me një superngarkues Garrett T3.

Ky Escort u regjistrua më 23 gusht 1985. Në maj 1988, makina u kthye në Ford me 10,880 kilometra në vetëm tre vjet.

Pas kësaj, gruaja e një menaxheri të Ford-it e përdori makinën për rreth tre vjet. Në shtator 1994, Escort me 19200 km, ndërroi sërish duart dhe përfundimisht iu shit një koleksionisti të Ford RS. Sipas shtëpisë së ankandeve, ajo ka vetëm 39,938 kilometra.

Silverstone Auctions nuk jep zyrtarisht një vlerë të vlerësuar për Escort RS. Kur u pyet, një zëdhënës i shtëpisë së ankandeve tha se “nuk do të habitej nëse makina arrinte mbi 100,000 £ (rreth 120,000 euro)”. /tesheshi.com/

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë