Shumica e gjermanëve kundërshtojnë dorëzimin e avionëve luftarakë në Ukrainë, sipas rezultateve të një sondazhit të publikuar këtë të martë.

Nga 1008 të anketuar në një sondazh nga instituti Forsa, 64% thanë se NATO nuk duhet t’i dorëzojë avionët luftarakë Ukrainës, ndërsa vetëm 28% shprehën një pikëpamje pozitive. Pjesa tjetër zgjodhi të mos përgjigjet, raporton APE-MPE.

 

Kancelari gjerman Olaf Scholz është treguar i kujdesshëm për këtë çështje duke thënë se nuk dëshiron të përfshihet në një diskutim të tillë.

Polonia dhe Sllovakia kanë dorëzuar tashmë MiG-29 të prodhimit sovjetik në Ukrainë, ndërsa kërkesat e Kievit për avionë luftarakë të avancuar nga Perëndimi deri më tani nuk janë përmbushur.

 

Pjesëmarrësit në sondazh u shfaqën gjithashtu të ndarë për forcimin e ndihmës ushtarake për Ukrainën. 49% shprehën kundërshtimin e tyre, ndërsa 47% e të anketuarve e mbështetën. Përqindja e kritikëve ishte dukshëm më e lartë (72%) në pjesën lindore të vendit, e cila ishte nën kontrollin e ish-Bashkimit Sovjetik deri në ribashkimin gjerman në 1990.

 

Të anketuarit ishin gjithashtu të ndarë për rrezikun që Gjermania të përfshihet drejtpërdrejt në luftën e Ukrainës nëse Berlini vazhdon të armatosë forcat e armatosura ukrainase, me 48% që ndajnë këtë shqetësim kundrejt 49% që nuk e shohin një mundësi të tillë.

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re