Përballja nr.2 parazgjedhore midis Donald Trump dhe Joe Biden, e planifikuar për në 15 tetor, është anuluar zyrtarisht, njoftoi Komisioni i Debatit Presidencial (CPD), pasi dy kandidatë refuzuan vendimin për të mbajtur debatin praktikisht këtë javë.

Një deklaratë e CPD tha se debati, i cili supozohej të mbahej nga Miami, nuk do të zhvillohej.

“CPD do të tërheqë vëmendjen për përgatitjet për debatin e fundit presidencial të planifikuar për 22 tetor,” tha komisioni.

Njoftimi erdhi pasi Trump, i cili doli pozitiv për koronavirusin më 1 tetor, ishte i pari që refuzoi të merrte pjesë në debat përmes mjeteve virtuale, por tashmë ka njoftuar se ai do të vazhdojë fushatën e tij zgjedhore të shtunën.

loading...

“Unë nuk do të jem në një debat virtual,” tha presidenti i SHBA të enjten.

Ekipi e Trump njoftoi se “nuk ka asnjë arsye mjekësore që debati të zhvillohet sipas programit të mëparshëm, sepse presidenti do të jetë i shëndetshëm dhe i gatshëm”.

Ata shtuan se datat për dy debatet e fundit duhet të jenë 22 dhe 29 tetori.

CPD tha në një deklaratë të premten se të dy kandidatët ranë dakord të merrnin pjesë në debatin e 22 tetorit, i cili është planifikuar të zhvillohet në Nashville, Tenesi.

Moderatori i debatit, i cili do të zhvillohet më pak se dy javë para zgjedhjeve, do të jetë Kristen Welker i NBC News.

 

loading...