Ndërtimi i një centrali sekret bërthamor në Izraelin jugor filloi dekada më vonë, tregojnë fotot satelitore të analizuara nga Associated Press.

Sipas informacionit, gërmimet janë duke u zhvilluar në sipërfaqen me madhësinë e një stadiumi futbolli dhe thellësi të madhe, vetëm disa metra nga Qendra e vjetër e Kërkimit Bërthamor Negev me emrin e ish-presidentit izraelit Shimon Peres, pranë qytetit të Dimona.

Impianti ka laboratorë nëntokësorë dekada të vjetër dhe nuk është e qartë se çfarë po ndërtohet tani.

Qeveria izraelite nuk iu përgjigj pyetjes së AP në lidhje me punimet.

Izraeli nuk e njeh ose nuk e mohon që posedon armë bërthamore dhe është një nga katër vendet që nuk janë bashkuar kurrë me Traktatin për Mospërhapjen e Armëve Bërthamore.

Fotografitë u lëshuan në një kohë kur kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu po kritikon ashpër programin bërthamor të Iranit, i cili po monitorohet nga inspektorët e KB, në krahasim me atë të Izraelit.

Kjo i bëri ekspertët të thërrasin Izraelin përsëri për të bërë publike detajet e programit të tij.

Izraeli, me ndihmën e Francës, filloi fshehurazi ndërtimin e një centrali bërthamor në fund të viteve 1950 në shkretëtirën afër Dimona, 90 kilometra në jug të Jeruzalemit dhe fshehu qëllimin ushtarak të ndërtimit nga Shtetet e Bashkuara për vite me radhë, madje duke pretenduar se ishte një fabrikë tekstili.

Falë plutoniumit nga Dimona, besohet gjerësisht se Izraeli është një nga nëntë vendet në botë që posedojnë armë bërthamore.

Analistët vlerësojnë se Izraeli ka material për të paktën 80 bomba që mund të mbajnë raketa balistike, avionë luftarakë ose nëndetëse.

Ndërtim i ri, i rëndësishëm

Për dekada, impianti afër Dimona dukej i njëjtë, por javën e kaluar u vu re një “ndërtim i ri i rëndësishëm” falë imazheve satelitore.

Sidoqoftë, pak detaje janë zbuluar.

Imazhet satelitore janë marrë nga Planet Labs Inc. të hënën, me kërkesë të AP.

Një gropë 150 metra e gjatë dhe 60 metra e gjerë ishte hapur në jugperëndim të reaktorit dhe një hendek 330 metra pranë tij.

Bazuar në fotografi të tjera, supozohet se gërmimi pranë reaktorit filloi në vitin 2019, por që që atëherë ka përparuar ngadalë.